Słowniczek (Mahabharata
księgi I i II) [ hasła księga III
| księgi IV i V
| księgi VI i VII
| księgi VIII-XI
| księga XII
| księga XIII
| księga XIV-XVIII ]
Abhimanju: syn Ardżuny i siostry Kryszny Subhadry, ojciec Parikszita.
Adhiratha: królewski woźnica z mieszanej kasty (suta), który razem ze swoją żoną Radhą wyłowił z rzeki koszyk z pierworodnym synem Kunti, Karną, zwanym również Radheją i którego wychował jak własnego syna.
Aditi: jedna z córek mędrca Dakszy, matka bogów zwanych Aditjami.
Aditjowie: dwunastu synów Aditi, władców świata: król Bharata-Dhatar, Mitra, Arjaman, Indra, Waruna, Amsa, Bhaga, Wiwaswat, Puszan, Sawitar, Twastar i Wisznu; ostatnio wymienionego uważa się za najpotężniejszego z Aditjów i za fundament, na którym zbudowane są wszystkie światy.
Adrika: niebiańska nimfa apsara, która z powodu klątwy Brahmy została przemieniona w rybę. Połknęła nasienie króla Uparikary, z którego narodziła się Satjawati i jej brat bliźniak Matsja.
Agastja: bramin i mędrzec, mąż Lopamudry uważany za jednego z siedmiu storożytnych mędrców i autora kilku hymnów Rigwedy.
agneja: niebiańska broń, którą Ardżuna otrzymał od swego nauczyciela bramina Drony.
Agni: Ogień, bóg ognia.
Agniweśja: bramin i prorok; znawca tajników walki; nauczyciel bramina Drony i króla Drupady.
Airawata: wąż demon.
Airawata: biały słoń, będący pojazdem Indry.
Ajodhja: kraj rządzony przez dynastię słoneczną wywodzącą się od króla Ikszwaku.
Akupara: król żółwi służący jako fundament góry Mandary podczas ubijania oceanu.
Amba: najmłodsza córka króla Benarów, która przysięgła zemstę Bhiszmie.
Ambalika: młodsza córka króla Benarów, żona króla Wikitrawirji, matka króla Pandu.
Ambika: najstarsza córka króla Benarów, żona króla Wikitrawirji, matka niewidomego króla Dhritarasztry.
Angaraparna (o żarzących się liściach): imię używane przez króla gandharwów, Citrarathę, który po pokonaniu go przez Ardżunę został jego przyjacielem.
Anu, Druhju i Puru: synowie króla Jajatiego z córką króla demonów asurów, Śarmisthą.
apsary: niebiańskie nimfy, unoszące się w powietrzu.
Ardżuna: jeden z pięciu braci Pandawów; trzeci z kolei syn Kunti otrzymany od króla bogów Indry; inkarnacja starożytnego proroka Nary i przyjaciel Kryszny (Narajany), z którym stanowi tajemniczą jednię, i jako taki jest również uważany tak jak Kryszna za ucieleśnienie jednego z aspektów boga Wisznu.
Aruna: skarłowaciały syn Winaty.
Astika: bramin, który przerwał rytualną masakrę wężów króla Dźanamedźaja; po swej matce był z urodzenia pól-wężem, a po ojcu był pół-człowiekiem i braminem.
asura: pewien rodzaj demonów.
asurowie, danawowie, dajtjowie: terminy wymienne.
Aśwasena: wąż, syn węża Takśaki, który dzięki pomocy Indry uratował się z pożaru Lasu Khandawa.
Aśwatthaman (rżenie konia): bramin, syn bramina Drony i bliźniaczej siostry bramina Krypy, Krypi; inkarnacja aspektów śmierci, żądzy i szału wściekłości boga Śiwy.
Aświnowie: bogowie bliźniacy, synowie boga słońca Surji.
Aurwa: bramin; jedyny potomek bramina Bhrigu pozostający przy życiu po wybiciu wszystkich jego krewnych przez poszukujących ich skarbów wojowników.
Baka: demon rakszasa, który terroryzował mieszkańców miasta Ekaczakra, i który został pokonany w walce i zabity przez Bhimę.
Balarama: starszy brat Kryszny, narodzony z drugiej żony Wasudewy Rohini.
Bhagiratha: jeden z królów, który zdobył tytuł suwerena dzięki swym umiejętnościom obrony.
Bharadwadża: starożytny mędrzec, syn kapłana bogów Brihaspatiego, ojciec bramina Drony, obrońca magnaterii; jemu przypisuje się autorstwo większości hymnów wedyjskich.
Bharata: ród królewski, których dzieje opisuje Mahabharata.
Bharata: król z dynastii księżycowej, syn króla Duhszanty i Śakuntali, potomek króla Puru (Paurawa) w dalszych pokoleniach, który zdobył tytuł suwerena dzięki swej bohaterskości. Od jego imienia wywodzi się tradycja nazywania potomków jego linii Bharatami, jak i tytuł epiki Mahabharata, której główny wątek dotyczy dziejów konfliktu między kuzynami, wywodzącymi się z jego linii.
Bharatowie: nazwa używana w odniesieniu do potomków dynastii księżycowej, wywodzących się od starożytnego króla Bharata.
Bhima: jeden z pięciu braci Pandawów, drugi z kolei syn Kunti otrzymany od boga wiatru.
Bhiszma: syn króla Śamtanu i bogini Gangi, zwany rownież Gangadattą i seniorem Hastinapury; inkarnacja jednego z bogów Wasu, przeklętych przez mędrca Wasisztę, że narodzą się ponownie na ziemi ze śmiertelnego łona.
Bhogawati: miasto wężów.
Bhrigu: bramin, mityczny mędrzec, syn Brahmy, ojciec Śukry i Cjawany.
Brahma; bóg i stwórca świata, pierwszy nieśmiertelny, zwany dziadkiem wszechświata; z niego narodzili się wielcy bramini, z których z kolei narodzili się dalsi bramini, demony i inni mieszkańcy świata.
Brahman, brahman: ma szereg znaczeń, między innymi moc zawarta w rytualnych wypowiedziach i aktach; znajomość Wed, fundamentalne źródło istnienia, Najwyższa Istota; Nieskrępowany Duch.
Brihadratha: król Magadhy, ojciec Dżarasamdhy.
Brihaspati: bramin, wnuk Brahmy, kapłan i nauczyciel bogów, którego częściową inkarnacją był bramin Drona.
Citragada: córka króla Citrawahany, w której zakochał się Ardżuna.
Citrangada: starszy arogancki syn króla Śamtanu i Satjawati, który został zabity przez króla boskich muzyków gandharwów, walcząc z nim na polach Kurukszetry.
Citraratha: mityczny park, umiejscawiany nad brzegami Gangesu; miejsce pobytu starożytnych mędrców Nary i Narajana.
Citraratha (ze wspaniałym rydwanem): imię króla gandharwów zanim Ardżuna go pokonał, paląc jego rydwan.
Citrawahana: król, ojciec Citragady, w której zakochał się Ardżuna.
Cjawana: syn mędrca Bhrigu i Pulomy, który przyszedł na świat w rezultacie ataku rakszasy Pulomana na Pulomę.
Człowiek: zwany również Puruszą; zgodnie z Rigwedą wszechświat powstał z rozszarpanego na kawałki ciała Człowieka (Hymn 10.90: Sława Człowiekowi), który w ten sposób sam siebie złożył w ofierze, inspirując wszelkie ofiarne rytuały; jego ofiarę powtarzali później w rytualnej formie bogowie, chcąc powtórzyć stworzenie świata, wierząc, że ciało Człowieka dostarczyło oryginalnej materii, z której są zbudowane wszystkie światy zarówno boskie, jak i ludzkie.
Dagdharatha (ze spalonym rydwanem): imię króla gandharwów po spaleniu jego rydwanu przez Ardżunę.
dajtja (deitja), dajtjowie (deitjowie): tytani i giganci.
Daksza: mędrzec, wykonawca ofiarnych rytuałów, który miał osiem córek, z których narodzili się liczni mieszkańcy wszechświata: bogowie, demony, zwierzęta i inni.
danawa, danawowie: tytani i giganci.
dasjusowie: złe i obrzydliwe stworzenia, przypominające wyglądem ludzi, które znęcają się nad swymi ofiarami.
demony: danawowie, dajtjowie, rakszasowie, asurowie.
Dewajani: córka bramina Śukry. żona króla Jajatiego, matka Jadu i Turwasu; jej przyjaciółką i niewolnicą była Śarmistha.
Dewaki: matka Kryszny, uważana za inkarnację Aditi, matki bogów.
Dhanwantari: lekarz bogów.
dharma (to, co jest ustalone): termin tłumaczony jako Prawo, prawość, to co jest Prawem, religia, święty obowiązek; jego opozycją jest adharma, tłumaczona jako nieprawość, Bezprawie.
Dharma: bóg Prawa.
Dharmaradża: Król Prawa; termin używany w odniesieniu do najstarszego Pandawy, Judhiszthiry lub boga umarłych, Jamy.
Dhaumja: kapłan Pandawów.
Dhrisztadjumna: syn króla Drupady narodzony z ofiarnego ognia, którego przeznaczeniem było zabicie bramina Drony; bliźniaczy brat Draupadi; częściowa inkarnacja boga ognia i hermafrodyty demona rakszasy o imieniu Śikhandin.
Dhritarasztra: niewidomy król Hastinapury z dynastii księżycowej z linii Bharata; najstarszy syn mędrca Wjasy z Ambiką, wdową po królu Wikitrawirji, młodszym synu króla Śamtanu i Satjawati; jego młodszymi braćmi byli Pandu i Widura, żoną Gandhari, synami setka Kaurawów, z których najstarszym był Durjodhana; miał też jedną córkę i syna o imieniu Jujutsu, którego urodziła mu służąca.
Draupadi: córka króla Drupady, narodzona z rytualnej ofiary; bliźniacza siostra Dhrisztadjumny, narodzonego z tego samego ofiarnego rytuału, uważna za częściową inkarnację bogini dobrobytu i żony boga Wisznu, Lakszmi (Śri), oraz równocześnie za reinkarnację córki pewnego bramina, której bóg Śiwa obiecał pięciu mężów, nagradzając ją w ten sposób za ascezę.
Drona: bramin, nauczyciel sztuki walki Pandawów i Kaurawów; syn bramina Bharadwadży, częściowa inkarnacja kapłana bogów Brihaspatiego.
Drupada: król Pańcalów; najpierw przyjaciel z dzieciństwa, a później zacięty wróg bramina Drony; inicjator rytuału ofiarnego, mającego na celu narodziny syna zdolnego do zabicia bramina Drony; ojciec Dhrisztadjumny i Draupadi narodzonych z tego rytuału; częściowa inkarnacja jednego z Marutusów.
Duhszanta: król z dynastii księżycowej, syn króla Puru, ojciec króla Bharata, którego imienia używa się w odniesieniu do jego linii potomków dynastii księżycowej.
Duhśasana: jeden ze stu synów króla Dhritarasztry i królowej Gandhari.
Durjodhana: najstarszy ze stu synów króla Dhritarasztry i królowej Gandhari, częściowa inkarnacja bóstwa Kali prezentowanego w Mahabharacie jako będący rodzaju męskiego, którego uważa się za odpowiedzialnego za rozpoczęcie eonu zwanego kalijugą.
Durwasas: bramin, który dał Kunti magiczne zaklęcie pozwalające na otrzymywanie synów od bogów.
Dwaipajana: jeden z kapłanów Pandawów.
Dwaraka (miasto o wielu bramach): miasto, będące twierdzą zbudowaną na nadmorskiej skale, gdzie Kryszna przeniósł mieszkańców królestwa Jadawów, Mathury (miasta, w którym Kryszna się urodził), ratując ich przed atakiem króla Dżarasamdhy, którego dwie córki były żonami demona Kansy, króla Mathury zabitego przez Krysznę. Po śmierci Kryszny Dwaraka została zatopiona przez fale oceanu.
dynastia księżycowa: jedna z czterech głównych linii kasty wojowników (kszatrijów), wywodząca swe pochodzenie od księżyca; należeli do niej między innymi królowie Pururawas, Nahusza, Jajati, Puru, Duhszanta, Bharata oraz Pandawowie i Kaurawowie.
dynastia księżycowa z linii Bharata: dynastia królewska wywodząca się od króla Bharata, syna Śakuntali z królem Duhszantą, który z kolei wywodził się od syna króla Jajatiego o imieniu Puru.
dynastia słoneczna: władcy Ajodhji, wywodzący się od króla Ikszwaku.
dziadek wszechświata: Brahma, najstarszy z bogów, uważany za pierwszego boga, który się narodził.
Dźanamedźaja: król ludu Kuru z linii króla Bharata; syn Parikszita; praprawnuk siostry Kryszny Subhadry i Ardżuny, jednego z pięciu braci Pandawów, których konflikt z Kaurawami stanowi główny wątek Mahabharaty.
Dżara: demonka rakszini, która połączyła dwie połówki dziecka urodzonego przez dwie żony króla Brihadrathy, uzyskując jedno dziecko nazwane Dżarasamdhą.
Dżarasamdha (ten, który został połączony przez demonkę o imieniu Dżara): syn króla Brihadrathy, narodzony z owocu mango, który jego ojciec otrzymał od ascety Kandakauśiki. Był zwany Indrą wśród królów i nie można było go pokonać przy pomocy żadnej broni, co pozwoliło mu na pokonanie większości królów, których wtrącił do więzienia, chcąc ich złożyć w ofierze bogowi Śiwie. Jest uważany za inkarnację jednego z demonów danawów o imieniu Wipracitti. Był rywalem Judhiszthiry w swym dążeniu do zdobycia zwierzchnictwa nad wszystkimi królami ziemi i wrogiem Kryszny, gdyż jego żonami były dwie córki demona Kansy, króla Mathury, zabitego przez Krysznę. Za namowa Kryszny został sprowokowany do walki wręcz i zabity przez Bhimę.
Dżaratkaru: bramin z rodu Jajawarów, ojciec Astiki, utożsamiany niekiedy z Pradżapatim.
Dżaratkaru: wąż, siostra węża Wasukiego, matka Astiki.
Dżarita: ptaszek, pierwsza żona bramina Mandapali, matka czterech ptaszków Śarngaka.
Dżatila-Gautami: żona siedmiu mędrców Praczetów.
Ekaczakra: miasto, w którym za radą bramina Wjasy schronili się Pandawowie.
Ekalawja: królewicz Niszadów.
Elapatra: wąż.
Gandhara: królestwo, którym władał król Subala, ojciec Gandhari i Śakuniego.
Gandhari: córka króla Subali, żona niewidomego króla Dhritarasztry, matka Durjodhany i jego braci (Kaurawów).
gandharwowie: unoszący się w przestworzach boscy muzycy i śpiewacy; ich żonami są niebiańskie nimfy, apsary; podobnie jak apsary narodzili się z córek Dakszy o imionach Muni, Prawa, Kapila.
Gandiwa: nazwa łuku, który Ardżuna otrzymał od boga ognia, Agni, w celu pokonania króla bogów, Indry, który nie pozwalał Agniemu spalić Lasu Khandawa; łuk ten był stworzony przez Brahmę, należał do boga Somy i był obiektem czci zarówno bogów, jak i demonów.
Ganga: bogini Gangesu, która przybrała ludzką formę, aby móc zostać żoną króla Śamtanu, w którym narodził się ponownie król Mahabhisa, matka Bhiszmy.
Gangadatta: alternatywne imię Bhiszmy, syna króla Śamtanu i bogini Gangi.
Garuda: wielki ptak, syn Winaty, pożeracz wężów i Indra wśród ptaków; został wysłany przez węże do bogów, aby ukraść im eliksir nieśmiertelności.
Gautama: bramin, prorok, ojciec bliźniąt bramina Krypy i jego siostry Krypi.
Ghatotkaka: syn Bhimy i demonki rakszini, Hidimby.
Girika: żona króla Uparikary.
gra w kości: w Mahabharacie gra ta jest czymś więcej niż zwykłą grą hazardową. Ilustruje strukturę leżącą u korzeni wszelkich niszczących królestwa waśni. Z definicji gra ta ma strukturą czystej rywalizacji i łańcucha odwetu, który ma na celu zdobycie dóbr przeciwnika przy pomocy niekontrolowanych lub nieuczciwych środków. Niekończący się łańcuch odwetu niszczy w końcu obu graczy. Konflikt Kaurawów z Pandawami ilustruje, w jaki sposób struktura właściwa dla tej gry zostaje wprowadzona i jak zaczyna rządzić stosunkami między kuzynami, należącymi do tego samego rodu, których cele powinny być zgodne, ale w rezultacie zawiści stają się przeciwstawne. Jak stwierdza Durjodhana: „nikt nie rodzi się niczyim wrogiem; w naszego wroga przekształca się ten, kto chce tego samego, co my”. Kulminacyjnym punktem tego przekształcenia się braterskich stosunków w strukturę odwetu jest faktyczna gra w kości. Rodzaj walki właściwy dla tej gry, jest przeciwstawny rodzajowi walki na polu bitewnym, gdzie wojownik powinien wykazać się bohaterskością i innymi pozytywnymi cechami, które należą do cnót wojownika, i których rozwijanie jest obowiązkiem wyznaczonym dla kasty kszatrijów (wojowników). Bitwa jest traktowana jako wielki ryt ofiarny, gdzie wojownik ofiaruje swoje życie w imię prawości. Cechy charakteryzujące wytrawnego gracza w kości, jak umiejętność oszukiwania, są dokładnie przeciwstawne, nieakceptowane przez wojownika i uważane za nieprawość. Z drugiej strony, choć gra w kości jest uważana za zło, to równocześnie ma status świętości. Judhiszthira, który reprezentuje prawość i jest nazywany Królem Prawa, ma słabość do zabawiania się tą grą, lecz dopiero wówczas, gdy staje się w tej grze ekspertem, przestaje być narażony na to, aby stać się ofiarą swego nałogu. Zabawianie się grą w kości jest także ulubioną rozrywką Śiwy i Parwati.
Hamsa i Dibhaka: dwaj wojownicy króla Dżarasamdhy, których nie można było pokonać żadną bronią i którzy zginęli, popełniając samobójstwo z tęsknoty za sobą, gdy dowiedzieli się, że drugi z nich nie żyje.
Hariścandra: król z dynastii słonecznej, który zasłynął z tego, że nigdy nie schodził ze ścieżki Prawa, zawsze dotrzymywał danego słowa oraz realizował obietnice i nigdy nie wypowiedział kłamstwa. Jak to zostało opisane w Puranach, król ten, gdy jego prawość została poddana próbie przez Wiśwamitrę, nie zawahał się przed oddaniem w darze swojego królestwa, jak i sprzedania samego siebie i swojej rodziny, aby dotrzymać danego słowa. W drugiej części Mahabharaty król ten został jedynie wspomniany przez Naradę, jako ten który zdobył po śmierci region Indry i za którego przykładem Judhiszthira powinien podążać. Dotarcie do świata Indry wymaga maksymalnego samo-poświęcenia. Dostają się tam też wojownicy, którzy ponieśli śmierć na polu bitwy, nie podejmując prób ratowania się ucieczką oraz ci, którzy zniszczyli swe ciała poprzez surowe umartwienia. Inni królowie docierają zwykle jedynie do świata boga umarłych Jamy.
Hastinapura: nazwa stolicy królestwa Kuru, rządzonego przez potomków dynastii księżycowej, Bharatów.
Hidimba: demonka rakszini, siostra demona ludożercy Hidimby.
Hidimba: demon rakszasa żywiący się ludzkim mięsem, brat Hidimby.
Himawat: może oznaczać Himalaje, śnieżną górę, górę Kailasa lub być nazwą pasma górskiego, gdzie znajdujący się na północy szczyt jest zwany Kailasa; w swej personifikowanej formie jest królem gór, ojcem bogini Gangi i Parwati (Umy).
Ikszwaku: wnuk boga słońca, od którego wywodzi się dynastii słoneczne, władca Ajodhji.
Ila: syn (w innym miejscu córka) półboga Manu, od którego wywodzi swe pochodzenie dynastia księżycowa.
Indra: bóg deszczu i król bogów, zwany (między innymi) bogiem setki złożonych ofiar; jego bronią jest piorun, pojazdem biały słoń Airawata, a cnotą prowadzenie bitwy i walka z demonami, dzięki czemu utrzymuje równowagę i istnienie wszechświata. Bitwa, której patronuje, jest uważana za wielki rytuał ofiarny, a ci królowie i wojownicy, którzy ofiarują swoje życie na polu bitewnym dostają się po śmierci do króestwa Indry, które jest trudne do zdobycia.
Indraprastha: nazwa miasta-fortecy, będącego stolicą któlestwa Pandawów, które zostało zbudowane w dzikim regionie Lasu Khandawa, uzyskanym przez Pandawów w wyniku podziału królestwa Kuru przez króla Dhritarasztrę.
Jadawi: matka Sziśupali, siostra ojca Kryszny, Wasudewy.
Jadawowie: potężny ród wywodzący się od najstarszego syna króla Jajatiego, Jadu, który został przez ojca pozbawiony korony i przeklęty, że jego potomkowie nie będą w jego dynastii królami. Jadu zarządził więc, że przyszłe pokolenia jego potomków będą nazywane Jadawami i zapoczątkowują nowe dynastie. Faktycznie wiele rodów i dynastii wywodzi swoje początki od Jadawów; należą do nich również władcy królestwa Mathury, w którym narodził się Kryszna.
Jadu i Turwasu: synowie króla Jajatiego z Dewajani, córką bramina Śukry, nauczyciela demonów.
Jadża: bramin, potomek Kaśjapy, starszy brat Upajadży, który nie dbał wystarczająco o czystość rytualną i który zgodził się na prośbę króla Drupady, aby wykonać rytuał ofiarny, z którego narodzi się przyszły zabójcy bramina Drony, Dhrisztadjumna.
Jajati: król z dynastii księżycowej, syn Nahuszy. Jego żoną była Dewajani, córka bramina Śukry, nauczyciela demonów, z którą miał dwóch synów o imionach Jadu i Turwasu. Miał jeszcze trzech synów o imionach Druhju, Anu i Puru, których urodziła mu przyjaciółka i niewolnica Dewajani, Śarmistha, córka, króla asurów, Wrszaparwany.
Jajnawalkja: bramin i mędrzec spełniający podczas ofiary koronacyjnej Judhiszthiry funkcję adhwarju.
jaksza: bóstwo leśne.
Jama: bóg umarłych, syn boga słońca, zwany również Królem Prawa (Dharmaradża).
Jauwanaswa: jeden z królów, który zdobył tytuł suwerena dzięki zniesieniu podatków.
Judhiszthira: najstarszy z pięciu braci Pandawów, którego jego matka, Kunti, otrzymała od boga Prawa, Dharmy. Jest również zwany Królem Prawa (Dharmaradża).
juga (eon): jednostka miary czasu w historii wszechświata. Wyróżnia się cztery jugi: kritajuga, tretajuga, dwaparajuga i kalijuga.
Kaća: bramin, syn kapłana bogów Brihaspatiego.
Kadru: córka Dakszy, jedna z żon mędrca Kaśjapy, siostra i rywalka drugiej żony Kaśjapy, Winaty, matka wężów, która rzuca klątwę na swych synów, ze zostaną spaleli podczas Ofiary Węża króla Dźanamedźaji.
Kailasa: mityczna góra w Himalajach o trzech wierzchołkach (Gandhamadana, Triśringa, Makaragiri), znajdujcą się wsród gór otaczających górę Meru, najbardziej znana jako miejsce pobytu boga Śiwy. Opisuje się ją również jako górski szczyt, znajdujący się w paśmie górskim zwanym Himawat, personifikowanym jako król gór, ojciec bogini Gangi i Parwati (Umy).
Kali (cierpienie): w Mahabharacie bóstwo (demon) niezgody, które rządzi kalijugą i które narodziło się na ziemi w swej istotnej części w formie Durjodhany. W księdze trzeciej występuje jako bóstwo, które opętało króla Nalę, powodując, że przegrywa swoje królestwo w kości. W księdze drugiej, Durjodhana jest tym, który powoduje cierpienie Pandawów, prowokując Judhiszthirę do gry w kości i konspirując z Śakunim, bratem Gandhari, który faktycznie wyrzuca kości i jest uważany za inkarnację istotnych aspektów Dwapary, bóstwa reprezentującego przegrywający rzut w grze w kości. Te dwa bóstwa (demony), Kali i Dwapara są przedstawiane jako pojawiające się razem, niosąc ze sobą niepewność i cierpienie.
Kali (czarna): bogini, która pozostawia za sobą tylko śmierć i zniszczenie.
Kalmasapada: król z dynastii słonecznej, przeklęty przez syna bramina Wasiszty, Śaktiego, że stanie się rakszasą i opętany przez demona rakszasę, którego nasłał na niego Wiśwamitra, rywalizujący z Wasisztą. Pożarł wszystkich potomków bramina Wasiszty za wyjątkiem Paraśary, który przez dwanaście lat ukrywał w łonie swej matki. Powrócił do swej ludzkiej formy dzięki łasce Wasiszty, który wyrzekł się swego gniewu.
Kama (pożądanie): bóg miłości.
Kandakauśika: asceta, który pojawił się w królestwie Magadhy i na prośbę króla Brihadrathy dał mu syna Dżarasamdhę, obdarowując go owocem mango, który spadł na jego kolana.
Kansa: demon, syn Ugraseny, który pozbawił go władzy i ustanowił siebie królem Mathury. Został zabity przez Krysznę, który był synem jego ministra Wasudewy.
Karna: panieński syn Kunti otrzymany od boga słońca, którego porzuciła, wysyłając go w koszyku z prądem rzeki, z której został wyłowiony przez królewskiego woźnicę Adhirathę i jego żonę Radhę. Był przez nich wychowywany w Hastinapurze jak syn i nosił imię Radheja.
Kartawirja: jeden z królów, który zdobył tytuł suwerena dzięki sile swych umartwień.
Karttikeja: bóg wojny i chorób, dowódca bostkiej armii, zwany również Skandą.
Kaśjapa: mityczny mędrzec, syn Mariciego syna Brahmy, nazywany niekiedy z Pradżapatim, mąż Kadru i Winaty, ojciec zarówno Garudy, Aruny, jak i wężów.
Kaurawja: imię króla wężów, ojca Ulupi.
Kaurawowie: nazwa używana w odniesieniu do setki synów synów króla Dhritarasztry, z których najstarszym był Durjodhana, uchodzący za inkarnację istotnych aspektów demona (bóstwa) Kali, który powoduje przegraną w grze w kości i przynosi cierpienie. W osobach pozostałych braci narodziły się demony rakszasowie.
Kimdama: pustelnik, który przybrał postać jelenia i został zabity przez króla Pandu w momencie kopulacji. Rzucił na Pandu klątwę, że natychmiast umrze, gdy weźmie w ramiona którąś ze swoich żon.
Kimkara: demon rakszasa, który na rozkaz Wiśwamitry opętał króla Kalmasapadę.
kimkarowie: pewien gatunek demonów rakszasów, będących znawcami rytmu.
kobieta Niszadów: anonimowa kobieta niskiej kasty, która razem ze swoimi pięcioma synami spłonęła w pałacu-pułapce zamiast pięciu braci Pandawów i ich matki Kunti.
koło istnienia: niekończący się cykl tworzenia i niszczenia, któremu podlega wszechświat wraz z wszystkimi istnieniami.
Król Prawa (Król Dharma, Dharmaradża): imiona używane w odniesieniu do najstarszego z Pandawów, Judhiszthiry, syna boga Prawa, Dharmy, dziedzica Hastinapury i króla Indraprasthy.
królestwo Pańcalów: królestwo rządzone przez króla Drupadę.
Krypa: syn bramina Gautamy, znaleziony razem ze swoją bliźniaczą siostrą, Krypi, w lesie przez króla Śamtanu, inkarnacja jednego z Rudrów, nauczyciel Pandawów i Kaurawów.
Krypi: bliźniacza siostra Krypy; córka bramina Gautamy, żona bramina Drony, matka Aśwatthamana.
Kryszna, Kryszna Wasudewa: syn Dewaki i Wasudewy, wnuk Śury z rodu Jadawów (władcy Mathury), kuzyn Pandawów, których matka, Kunti, była siostrą Wasudewy. Jest uważany za inkarnację istotnych aspektów boga Wisznu, który narodził się na ziemi na prośbę riszich i bogów, aby wzmocnić siłę bogów poprzez oczyszczenie ziemi z demonów i ustanowienie ponownie autorytetu Prawa. Jest widziany nie tylko jako obrońca bogów i pogromca demonów, ale również jako praprzyczyna wszechświata, samostwarzający się bóg, Człowiek (Purusza), który jest źródłem i materią wszechświata, Najwyższa Osoba i Narajana. Jego czyny na ziemi, jak i jego rola jako Najwyższego Boga jest ciągle powracającym tematem Mahabharaty i jej głównym teologicznym i filozoficznym wątkiem. Warto wspomnieć, że imię Kryszny (o ciemnej skórze) jest używane nie tylko w odniesieniu do Kryszny Wasudewy, ale również mędrca Wjasy i Draupadi. Towarzyszący Krysznie Wasudewie Ardżuna bywa również określany jako drugi Kryszna.
kszatrija: osoba z kasty wojowników, która zajmuje drugie miejsce w hierarchii kast, następując po kaście bramińskiej.
Kubera: bóg rządzący bogactwem.
Kunti: córka Śury, szefa rodu Jadawów i siostra Wasudewy, ojca Kryszny; pierwsza żona króla Pandu i królwa Hastinapury; matka trzech Pandawów (Judhiszthiry, Bhimy, Ardżuny) i Kary, jej nieślubnego syna, którego otrzymała od boga słońca;.
Kurukszetra: mityczne pole bitewne od niepamiętnych czasów uważane za teren i ołtarz ofiarny Brahmy, gdzie prowadzone są sesje ofiarne, szczególnie ofiara bitwy, i gdzie rozegrała się apokaliptyczna bitwa Pandawów z Kaurawami. Było miejscem zamieszkania dla dwóch braci demonów asurów, Sundy i Upasundy, po zniszczeniu przez nich wszechświata, jak i dla bronionego przez Indrę węża Takśaki, który uniknął spalenia podczas pożaru Lasu Khandawa.
Lakszmi: bogini dobrobytu zwana również Śri, która wyłoniła się z ubijanego przez bogów i asurów oceanu, żona boga Wisznu.
Lapita: ptaszek, druga żona bramina Mandapali.
Las Khandawa: las znajdujący się na dzikich terenach nad brzegami rzeki Jamuny, które Pandawowie otrzymali we władanie w wyniku podziału królestwa Kuru przez króla Dhritarasztrę. Lasu tego bronił przed Ogniem Indra, który był przyjacielem mieszkających tam wężów. Las ten został jednak spalony przez głodny Ogień dzięki Krysznie i Ardżunie, którzy udzielili Ogniowi pomocy w walce z Indrą, otrzymując w zamian w darze swoją słyną broń, łuk Gandiwę i dysk Sudarśana. Ardżuna uzyskał również swój wojenny rydwan.
Madrasowie, Madrakowie: ród, którego wywodziła się druga żona króla Pandu, Madri.
Madri: druga żona króla Pandu, matka Nakuli i Sahadewy.
Magadha: królestwo i stolica kraju rządzonego przez króla Dżarasamdhę.
Mahabharata: hinduska epika.
Mahabhisa: król z dynastii słonecznej, na którego bóg Brahma rzucił klątwę ponownych narodzin, z powodu jego nieumiejętności opanowania pożądania na widok bogini Gangi i który narodził się ponownie na ziemi, przybierając formę króla Śamtanu z dynastii księżycowej.
Mainaka: góra, otoczona jeziorem Bindu, gdzie bogowie i demony asury składają ofiary.
Maja: demon, który wyskoczył podczas pożaru Lasu Khandawa z miejsca, gdzie mieszkał wąż Takśaka i któremu Ardżuna podarował życie; z wdzięczności za uratowane życie na prośbę Kryszny zbudował gmach zgromadzeń dla Króla Prawa.
małżeństwo w stylu gandharwów: jeden z ośmiu typów małżeństwa w kaście wojowników, bazujący na wzajemnej miłości od pierwszego wejrzenia z pominięciem religijnych rytów i obecności rodziny.
Mandapala: bramin, ojciec czterech ptaszków Śarngaka.
Mandara: mityczna góra w Himalajach użyta przez bogów i demony do ubijania oceanu jak mleka w celu wyprodukowania eliksiru nieśmiertelności, znajdująca się po wschodniej stronie góry Meru, opisywana jako góra wygięta w kształcie łuku o dwóch wierzchołkach.
Mandawia: bramin, który rzucił na boga Prawa, Dharmę, klątwę narodzin na ziemi z łona służącej.
Manu: półbóg, którego linia wywodzi się od boga umarłych Jamy; praojciec ludzkości, która narodziła się z niego w trzech kastach: wojowników, braminów i pospólstwa.
Marutta: jeden z królów, który zdobył tytuł suwerena dzięki swemu bogactwu.
Marutusi: bogowie burzy towarzyszący Indrze.
Mathura: starożytne miasto (obecnie jedno ze świętych miast Indii i miejsce licznych pielgrzymek) związane z legendami o narodzinach i życiu Kryszny. Zgodnie z tymi legendami oryginalnie było stolicą królestwa należącego do rodu Jadawów, która w obronie przed wrogami została przeniesiona przez Krysznę do Dwaraki, gdzie wszyscy Jadawowie, przeklęci przez żonę króla Dhritarasztry, Gandhari, wyginęli w wyniku wewnętrznych waśni, a miasto zostało zatopione przez fale oceanu.
Menaka: niebiańska nimfa apsara, matka Śakuntali.
Meru: mityczna złota góra, ozdobiona drogimi kamieniami, znajdująca się w centrum wszechświata i będąca jego osią. Osadzona w regionie podziemnym przenika sferę ziemską i sięga szczytem najwyższych niebios. Na jej wierzchołku jest królestwo Indry. Otaczają ją trzy strzeliste szczyty: Gandhamadana, Triśringa, Makaragiri.
Nahusza: król z dynastii księżycowej, wnuk króla Pururawasa, ojciec króla Jajatiego. Przeklęty za swoją pychę przez mędrca Agastję musiał żyć na ziemi w ciele wielkiego węża boa. Został uwolniony od klątwy dzięki rozmowie o duszy z Judhiszthirą, gdy w swe sploty złapał Bhimę.
Nakula i Sahadewa: bliźniacy, najmłodsi z pięciu braci Pandawów, synowie drugiej żony Pandu, Madri, których otrzymała od boskich bliźniaków Aświnów dzięki użyciu świętej mantry, którą jednorazowo obdarowała ją Kunti.
Nandini: spełniająca wszystkie życzenia święta krowa, należąca do bramina Wasiszty. Dostarczała mu mleka potrzebnego w rytach ofiarnych i zasłynęła z tego, że obroniła go przed wojskiem Wiśwamitry. Pewnego dnia została mu ukradziona przez jednego z ośmiu bogów Wasu, którzy za karę musieli narodzić się na ziemi z ludzkiego łona.
Nara (człowiek): pierwotny człowiek na usługach boga Wisznu, noszący jego łuk; w Mahabharacie imię starożytnego mędrca, który odrodził się Ardżunie.
Narada: starożytny mędrzec, syn Brahmy.
Narajana (Purusza, siedziba istnień): w Mahabharacie imię używane w odniesieniu do Kryszny, za którym kryje się rozwijana tam stopniowo teologia jednego boga. W pierwszych dwóch księgach Kryszna jest identyfikowany ze starożytnym mędrcem, Narajaną, który narodził dawno temu na ziemi i który mając za swego towarzysza Narę (z którym jest identyfikowany Ardżuna) udał się do pustelni zwanej Badari, aby praktykować tam umartwienia z myślą o ustanowieniu autorytetu dharmy (Prawa) na ziemi. Mędrcy ci z kolei są uważani za inkarnacje Najwyższego Boga (różnie nazywanego), który jest jeden bez drugiego, jest Najwyższym Puruszą, niepoznawalnym dla zmysłów, oraz jego dostępnymi dla zmysłów manifestacjami.
Narajana, Wisznu, Najwyższa Osoba: terminy wymienne opisujące obrońcę bogów i pogromcę demonów.
Nara-Narajana: para starożytnych mędrców, która narodziła się kiedyś na ziemi jako inkarnacja istotnych aspektów Najwyższego Boga, który jest jeden i która odrodziła się ponownie w formie Kryszny i Ardżuny.
Nila: król południowego królestwa, którego bronił Ogień.
Niszadowie: rybacy służący za pokarm Garudy w czasie jego wyprawy do nieba, aby zdobyć na prośbę wężów eliksir nieśmiertelności.
ofiara koronacyjna (radżasuja): królewska ofiara, poprzez którą, król zyskuje status suwerena, Indry wśród królów, króla królów, lub imperatora. Ryt ten wymaga od aspirującego do pozycji imperatora króla uzyskania od innych królów zgody na podporządkowanie się i w związku z tym niesie w sobie niebezpieczeństwo, że zamiast umocnienia królewskiej władzy przyniesie konflikt. Choć Mahabharata o tym nie wspomina, jednym z ceremonialnych elementów samego rytu jest rytualna gra w kości przez aspirującego do pozycji imperatora króla. Jeżeli założymy, że ryt królewski, choć niesie ze sobą groźbę konfliktu, ma na celu obronę króla przed niezgodą oraz legalizację jego pozycji, to obecność tej gry w rycie możemy zinterpretować jako rytualne zabezpieczanie króla przed sytuacją, którą ta gra reprezentuje, gdzie wygrana nie zależy od walorów wojownika i jego prawości, lecz od umiejętności przechytrzenia przeciwnika.
Ogień: Agni, bóg ognia.
ogień ofiarny: ogień był jednym ze sposobów komunikowaniu się człowieka z bogami (innymi sposobami było komunikowanie się za pośrednictwem wody lub powietrza), wiążąc świat ludzki ze światem boskim. Był nazywany nosicielem ofiary i ustami bogów. Rytualne reguły wymagały najczęściej obecności trzech ogni. To, co było wlewane do ognia, stawało się święte dzięki spaleniu i w formie dymu unosiło się wprost do nieba. Noszenie ofiary było dobroczynnym aspektem ognia ofiarnego, który miał również aspekt niszczący i mógł spalić wszystko. Zgodnie z Mahabharatą, ten niszczący aspekt był rezultatem klątwy mędrca Bhrigu.
Ogień o Głowie Klaczy: ogień pojawiający się w północnej części oceanu, nazywany ogniem ofiarnym, do którego bóg oceanu, Waruna, wrzuca swoją ofiarę. Jest również nazywany ogniem Wadawa i jest uważany za najbardziej przerażającą formę ognia, ukrytą pod wodą oceanu i zawsze gotową do zniszczenia świata. Za jego źródło uważa się gniew, który bramin Aurwa wrzucił do oceanu.
Paila: bramin i mędrzec spełniający podczas ofiary koronacyjnej Judhiszthiry funkcję hotara.
Pandawowie: pięciu synów króla Pandu: Judhiszthira, Bhima, Ardżuna, Nakula i Sahadewa. Trzech pierwszych zostało uzyskanych przez Kunti od boga Prawa-Dharmy, boga wiatru Waju i króla bogów-Indry dzięki świętej mantrze, którą otrzymała w darze od bramina Durwasasa. Bliźniacy Nakula i Sahadewa byli synami Madri, których otrzymała od boskich bliźniaków Aświnów, używając mantry, którą jednorazowo na prośbę Pandu obdarowała ją Kunti. Faktycznie Pandawowie są widziani nie tylko jako synowie bogów, ale również jako inkarnacje pięciu kopii Indry, który został ukarany za swoją pychę przez boga Śiwę i zmuszony do narodzin na ziemi w śmiertelnej formie pięciu Pandawów. Ponadto Ardżuna, występując w parze z Kryszną, jest uważany inkarnację starożytnego mędrca Nary, który towarzyszył ongiś Narajanie i obecnie narodził się ponownie na ziemi w formie Kryszny. Ardżuna w parze z Kryszną, jako Nara i Narajana, są ucieleśnieniem istotnych aspektów Wisznu.
Pandu: król Hastinapury z dynastii księżycowej; młodszy syn mędrca Wjasy z Ambaliką (wdową po Wikitrawirji, synu króla Śamtanu i Satjawati); brat króla Dhritarasztry i Widury; mąż Kunti i Madri; ojciec Pandawów. Zmarł wcześnie z powodu klątwy ascety Kimdamy, który żył w formie jelenia i został przez niego zabity podczas kopulacji. W drodze do świata umarłych towarzyszyła mu jego młodsza żona Madri.
Pańcadżanja: koncha, która wyłoniła się z ubijanego oceanu.
Pańcalowie: lud i kraj rządzony przez króla Drupadę.
Paraśara: bramin i pielgrzymujący pustelnik, syn Śaktiego, wnuk mędrca Wasiszty, ojciec Wjasy, którego otrzymał od Satjawati w zamian za uwolnienie jej od rybiego zapachu. Był jedynym z potomków Wasiszty, który nie został pożarty przez króla Kalmasapada, opętanego przez rakszasę, gdyż był ukrywany przez dwanaście lat przez matkę w jej łonie. Nie mogąc uwolnić się od swojego słusznego gniewu, chciał spalić wszystkich rakszasów, lecz ostatecznie pozbył się swojego gniewu, wrzucając go do oceanu.
Paraśurama: bramin-wojownik z rodu Bhrigu (zwany z tego względu również Bhargawa), syn bramina o imieniu Dżamadagni i księżniczki Renuki, jedna z awatar boga Wisznu. W rewanżu za zabicie jego ojca bramina przez królewskich synów, dwadzieścia jeden razy wybił do nogi wszystkich mężczyzn z kasty wojowników, wypełniając ich krwią pięć jezior i pozostawiając przy życiu jedynie ich żony.
Parikszit; król Hastinapury z dynastii księżycowej; syn Abhimanju i Uttary; wnuk siostry Kryszny Subhadry i Ardżuny; jedyny przedstawiciel młodszej generacji Pandawów, który dzięki cudownej mocy Kryszny przeżył w łonie matki apokaliptyczną bitwę Pandawów z Kaurawami, zapewniając kontynuację ich rodu.
Paurawowie: potomkowie króla Puru z dynastii księżycowej.
Pradżapati (stworca potomstwa, stworca żywych istot): uosobienie źródła bycia. W pismach wedyjskich był to bóg uosabiający siłę, która sama z siebie tworzy wszystkie żywe istoty, później było to określenie używane w odniesieniu do różnych bogów i mędrców zaangażowanych w stwarzanie świata. Siła stwarzającą świat była różnie identyfikowana w różnym piśmiennictwie i w różnym okresie historycznym. W pismach wedyjskich była to ofiara. W hymnach Rigwedy Pradżapati jest tym, który sam siebie złożył w ofierze, aby dostarczyć bogom materiału do stwarzania świata, jak i sposobu na jego zdobywanie i odtwarzanie. Siłą stwarzająca był również tapas (gorąco, bramińskie umartwienia) i mowa (wak). W Mahabharacie określenia Pradżapati używa się w odniesieniu do tych, którzy są zaangażowani w zaludnianie świata, czasami jest to Daksza, kiedy indziej Brahma lub starożytni mędrcy (riszi) i potomkowie Brahmy, jak na przykład Kaśjapa. W tym ostatnim przypadku liczba Pradżapatich się mnoży i jest ich tylu, ilu jest riszich.
Pramadwara: żona proroka Ruru.
Pratipa: król Hastinapury, ojciec króla Śamtanu.
Prawo: jeden z terminów użytych umownie w tym tłumaczeniu jako odpowiednik sanskryckiego słowa dharma, które jest praktycznie nieprzetłumaczalne. Inne używane tu terminy to prawość, religia, święty obowiązek, cnota, moralność, dobre postępowanie.
pudża: rytuał oddawania czci bogom.
Pulastja: mędrzec, syn Brahmy, z którego zrodziły się demony rakszasowie.
Puloma: żona bramina Bhrigu; matka mędrca Cjawany.
Puloman: demon z gatunku rakszasów, który chciał uprowadzić Pulomę.
Purokana: minister Durjodhany, który na jego rozkaz zbudował dla Pandawów pałac-pułapkę w Waranawecie, gdzie Pandawowie udali się na rozkaz króla Dhritarasztry, którą zamierzał podpalić, powodując ich śmierć.
Puru: syn króla Jajatiego, który mimo tego, że był najmłodszy, został mianowany przez ojca następcą tronu w nagrodę za to, że zgodził się oddać mu na jakiś czas swoją młodość.
Pururawas: ziemski król żyjący w najstarszym eonie zwanym kritajuga, zapoczątkowujący dynastię księżycową. Jest uważny za potomka Dakszy Pradżapatiego w siódmym pokoleniu. Narodził się z ósmego syna Manu o imieniu Ila, który był zarówno jego ojcem, jak i matką. Jego żoną była apsara Urwasi, za którą podążył do nieba, przynosząc na ziemię z regionu gandharwów trzy ognie ofiarne. Nahusza jest uważany za jego wnuka.
Putana: demonka, która próbowała zabić małego Krysznę, karmiąc go swym zatrutym mlekiem.
Radha: żona królewskiego woźnicy w Hastinapurze Adhirathy i przybrana matka Karny.
Rahu: jeden z danawów, który przybrawszy boską postać pił eliksir nieśmiertelności, który wyłonił się z ubijanego przez bogów i demony oceanu. Jest uważany za tego, który połyka cyklicznie słońce i księżyc z zemsty za to, że zdradziły bogom, że jest demonem.
rakszasa: rodzaj demonów żywiący się ludzkim mięsem.
rakszini: demon rodzaju żeńskiego.
riszi (mędrzec): termin używany w odniesieniu do starożytnych mędrców, natchnionych poetów i śpiewaków, którzy w rezultacie intensywnej medytacji dotarli do Prawdy, wypowiadając ją w hymnach. Oni też należeli do pierwszych, którzy potrafili składać bogom ofiary. Zalicza się do nich najczęściej następujących synów lub wnuków Brahmy: Angiras, Atri, Bharadwaja, Bhrigu, Daksza, Dżamadagni, Gautama, Kaśjapa, Kratu, Marici, Pulastja, Wasiszta, Wiśwamitra, Pulaha. Wymienieni nie wyczerpują jednak omawianej kategorii.
Rohini: żona Wasudewy i matka Balaramy.
Rudrowie: bogowie burzy, którzy podobnie jak Marutusi towarzyszą Indrze
Rukmini: pierwsza żona Kryszny, którą chciał również poślubić król Sziśupala, zacięty wróg Kryszny.
Ruru: bramin przemieniony dzięki klątwie w jaszczurkę.
Ruru: syn Pramatiego, potomek w trzecim pokoleniu Cjawany, syna Bhrigu, który uwolnił bramina Ruru od bycia jaszczurką.
rydwan Ardżuny: rydwan, który Ardżuna otrzymał od Ognia, aby pokonać Indrę, broniącego Lasu Khandawa przed spaleniem. Został stworzony dzięki umartwieniom Pradżapatiego i zmontowany przez boga Somę i był nie do zniszczenia ani przez bogów, ani przez demony. Wyróżniał się tym, że był ozdobiony proporcem ze znakiem małpy Hanumana i ciągniony przez w konie hodowane przez boskich muzyków gandharwów.
Samwarana: król z linii Bharata, jeden z odległych przodków Pandawów, który poślubił córkę boga słońca Tapati.
Sandżaja: woźnica króla Dhritarasztry.
Sarama: boska suka, zwiastun Indry.
Satjaki: królewicz z rodu Wrisznich.
Satjawati: córka króla kraju Czediów, Uparikary i bliźniacza siostra Matsji, która z powodu swego rybiego zapachu została oddana na wychowywanie królowi rybaków. Była drugą żoną Śamtanu, króla Hastinapury, z którym miała dwóch synów Citrangadę i Wikitrawirję. Jej przedmałżeńskim synem był bramin Wjasa, którego dała mędrcowi Paraśuramie w zamian za pozbycie się swojego rybiego zapachu.
Saunaka: bramin, który słucha opowiadania Mahabharaty przez poetę-śpiewaka Ugraśrawasa podczas dwunastoletniej sesji ofiarnej w Lesie Naimisza, zadając mu liczne pytania. Odpowiedzi na te pytania zostały włączone do Mahabharaty.
Snataka: nazwa braminów, którzy właśnie ukończyli swoją edukację.
soma: eliksir nieśmiertelności uzyskany w wyniku ubijania oceanu przez bogów i demony lub napój bogów uzyskiwany podczas rytuałów ofiarnych dzięki wyciskaniu rośliny zwanej somą.
Soma: bóg księżyca.
Somaśrawajana: bród Gangesu, gdzie Pandawowie spotkali króla gandharwów, który po pokonaniu go przez Ardżunę został jego przyjacielem.
Somaśrawas: domowy kapłan króla Dźanamedźaji, zrodzony z matki węza i proroka Śrutaśrawasa.
strażnicy świata: Indra, Waruna, Kubera, Jama.
Subala: król Gandharów, ojciec Gandhari, która była żoną niewidomego króla Dhritarasztry oraz Śakuniego.
Subhadra: córka Wasudewy, młodsza siostra Kryszny i Balaramy, druga żona Ardżuny, matka Abhimanju.
Sudarśana: dysk boga Wisznu.
Sunda i Upasunda: nierozłączni bracia demony asury, którzy dzięki darom otrzymanym od Brahmy pokonali bogów i zdobyli panowanie nad światem i którzy zabili się nawzajem, nie potrafiąc się podzielić Tilottamą.
Surja: bóg słońca.
swajamwara: festiwal wyboru męża przez córkę wojownika.
Swetaka: król, którego ofiarny rytuał unieszczęśliwił Ogień, powodując jego niestrawność.
Sziśupala: król Czediów, zabity przez Krysznę podczas ofiary koronacyjnej Judhiszthiry. Jest uważany za jedną z inkarnacji wielkiego króla demonów gigantów z gatunku asurów zwanych dajtjami, syna córki Dakszy, Diti, który rodzi się na ziemi podczas kolejnym eonów i jest zabijany przez kolejne wcielenia (awatary) Wisznu. W poprzednich eonach Wisznu w formie Narasimha (człowiek-lew) zabił go, gdy przybrał formę króla o imieniu Hiranjakaszipu, a w formie Ramy zabił go, gdy przybrał formę demona Rawana. Obecnie Wisznu w formie Kryszny zabiła go, gdy przybrał formę króla Sziśupali.
szudra: członek najniższej z czterech kast. Pozostałe kasty to: bramini, wojownicy (kszatrija) i waiśjowie.
Śakti: bramin, syn mędrca Wasiszty, ojciec bramina Paraśary, zjedzony przez rakszasę Kimkarę, który opętał króla Kalmasapadę.
Śakuni: syn króla Gandharów o imieniu Subala, brat żony króla Dhritarasztry Gandhari, wuj Durjodhany i jego zły duch. Był hazardzistą i mistrzem w grze w kości, który zastępując Durjodhanę w grze, przyniósł Judhiszthirze przegraną. Jest uważany za inkarnację Dwapary opisywanego w Mahabharacie jako ten, który wchodzi w kości do gry, powodując przegrywający rzut i który pojawia się w parze z bóstwem-demonem Kali. Kali narodził się w formie Durjodhany, i stąd para Śakuni i Durjodhana jest uważana za wcielenie pary Dwapary i Kali. Dwaparę uważa się niekiedy za ucieleśnienie dwaparajugi, nazywanej dwójkowym rzutem w grze w kości.
Śakuntala: córka apsary Menaki i Wiśwamitry, który z urodzenia był królem, lecz widząc potęgę duchową mędrca Wasiszty, zapragnął zostać braminem, zaadaptowana i wychowana jak córka przez mędrca Kaśjapę. Żona króla Hastinapury, Duhszanty i matka Bharaty, założyciela królewskiej dynastii Bharatów.
Śalja: król Madraków, brat drugiej żony króla Pandu, Madri.
Śalwa: władca królestwa Śalwy, który zamierzał poślubić Ambę, jedną z trzech córek króla Benarów (Kasi) porwanych przez Bhiszmę podczas ich festiwalu wyboru męża z zamiarem oddania ich za żony Wikitrawirji. Bhiszma, gdy dowiedział się, że Amba wybrała Śalwę na męża, odesłał ją z powrotem, lecz on ją odrzucił jako osobę zanieczyszczoną przez kontakt z innym mężczyzną, nakazując Bhiszmie, aby sam wziął ją za żonę. Ponieważ Bhiszma nie mógł tego uczynić, bo przysiągł celibat, Amba nie mogła już znaleźć męża i włócząc się po świecie przysięgła mu zemstę.
Śamtanu: król Hastinapury z dynastii księżycowej, syn króla Pratipy. Jego żonami były bogini Ganga, która przybrała ludzką postać, aby móc cieszyć się miłością króla Mahabhisy z dynastii słonecznej, którego inkarnacją był król Śamtanu, oraz Satjawati córka Uparikary. Jego synami byli Bhiszma, Citragada i Wikitrawirja. Był pradziadkiem Dhritarasztry, Pandu i Widury, oraz prapradziadkiem Pandawów i Kaurawów.
Śarmistha: córka Wrszaparwany, króla asurów, przyjaciółka i niewolnica Dewajani, matka Druhju, Anu i Puru, których ojcem był król Jajati.
Śarngaka: cztery ptaszki o imionach Dżaritari, Sariszarkwa, Stambamitra, Drona, które faktyczne były synami bramina Mandapali, które dzięki własnej modlitwie, i modlitwie swego ojca, uratowały się z pożaru Lasu Khandawa.
Śesza (Ananta): wąż asceta, który opuścił swoją matkę Kadru i braci, których zachowania nie potrafił zaakceptować i udał się do lasu, aby praktykować umartwienia. Zadowolony z niego Brahma obdarował go wieczną prawością i nakazał mu utrzymywać w swoich splotach chwiejącą się ziemię, aby się nie trzęsła i zapewnić jej w ten sposób stabilność.
Śiwa (Sziwa): Najwyższy Bóg; Bóg bogów.
Śringin: bramin, który rzucił klątwę na króla Parikszita za to, że zawiesił ciało martwego węża na ramionach jego ojca.
Śrutasena, Ugrasena i Bhimasena: bracia króla Dźanamedźaja, którzy pobili syna suki Saramy.
Śrutaśrawas: prorok ojciec Somaśrawasa.
Śukra (jasny): nauczyciel i kapłan demonów asurów, syn Bhrigu, wnuk Brahmy, ojciec Dewajani. Ze względu na swoją przynależność do rodu Bhrigu jest zwany również Bhargawa. Na niebie jest reprezentowany przez planetę Wenus.
Śura: władca Mathury, królestwa Jadawów; ojciec Kunti (żony Pandu i matki Pandawów) i Wasudewy (ojciec Kryszny, Balaramy i Subhadry).
Takśaka: król wężów, który spełnił klątwę młodego bramina Śringina i zabił króla Parikszita swym ukąszeniem, wywołując tym zemstę króla Dźanamedźaja w formie rytualnej masakry wężów.
Tapati: córka boga słońca, która poślubiła króla Samwaranę.
Tilottama: niezwykłej urody kobieta, skupiająca na sobie wszystkie żądze, stworzona na rozkaz Brahmy przez architekta wszechświata Wiśwakarmana, aby skłócić między sobą dwóch braci asurów Sundę i Upasundę, którzy zdobyli panowanie nad wszechświatem.
Tokarz Koła: ten kto buduje i obraca koło istnienia.
trzy światy: niebo, ziemia i powietrze-przestrzeń między nimi.
Ugrasena: król królestwa Jadawów, Mathury, który najpierw zdobył władzę na mocy zrzeczenia się prawa do tronu przez Wasudewę (syna wodza Jadawów Śury), który zajął się hodowlą krów. Został następnie pozbawiony władzy i osadzony w więzieniu przez swego syna, demona Kansę, i osadzony ponownie na tronie przez Krysznę, który zabił Kansę.
Ugraśrawas: poeta-śpiewak, który opowiada Mahabharatę braminom prowadzącym dwunastoletnią sesję ofiarną w Lesie Naimisza.
Ukkaihśrawas: koń, który wyłonił się z ubijanego oceanu.
Ukryta Przyczyna i Wieczny Sprawca: według Mahabharaty powstawanie świata wynikło z zadziałania niepoznawalnej bezpośrednio Przyczyny, która objawia się mędrcom w formie Brahmana, którą określa się także jako Wielkie Jajo, nasienie żywych istot. Mahabharata identyfikuje ją z osobą Kryszny, starożytnym prorokiem Narajaną, śmiertelnym aspektem boga Wisznu, który cyklicznie pojawia się na ziemi w formie tzw. awatar, Człowiekiem wychwalanym w Rigwedzie.
Ulupi: córka króla wężów o imieniu Kaurawja zakochana w Ardżunie.
Uma: jedno z imion źony Śiwy.
Upajadża: bramin, młodszy brat Jadży, potomek bramina Kaśjapy.
Uparikara: król Czediów, potomek w późniejszych pokoleniach króla Puru, ojciec Satjawati.
Urwasi: nimfa apsara, żona króla Pururawasa.
Utanka: bramin, uczeń bramina Wedy, poszukujący zemsty na królu wężów Takśaku.
Waisampajama: poeta-śpiewak, który po raz pierwszy opowiedział Mahabharatę podczas Ofiary Węża króla Dźanamedźaji.
Walakhiljowie: święci asceci, którzy nie byli więksi od kciuka. Obrażeni przez Indrę chcieli go ukarać, rzucając klątwę, że na świecie narodzi się drugi Indra, lecz na prośbę Kaśjapy złagodzili swoją klątwę, zgadzając się na to, że drugi Indra nie narodzi się wśród bogów, lecz wśród ptaków, powodując narodziny Garudy.
Waranaweta: miasto, do którego zostali podstępnie zesłani Pandawowie.
Warga: jedna z pięciu boskich nimf apsar uwolniona przez Ardżunę od klątwy bycia krokodylem.
Waruna: bóg oceanu.
Wasiszta: mityczny mędrzec, zaliczany do grupy siedmiu starożytnych mędrców (saptariszi). W Mahabharacie jest opisywany jako syn boga oceanu Waruny, choć w innych źródłach jest nazywany synem Brahmy. Jego żoną była Arundhati, słynąca ze swojej pobożności. Do niego należała boska krowa Nandini, która dostarczała mu mleka potrzebnego jako dar ofiarny i zasłynęła z tego, że obroniła go przed wojskiem króla Wiśwamitry, który poznawszy jego bramińską potęgę zapragnął stać się braminem i przewyższyć go zdobytą siłą.
Wasu: ośmiu bogów o imionach: Dhara, Dhruwa, Soma, Ahas, Wiatr, Ogień, Pratjusa, Prabhasa. Pewnego dnia ukradli mędrcowi Wasiszcie jego krowę Nandini i skutkiem jego klątwy musieli narodzić się na ziemi z ludzkiego łona. Zgodziła się ich urodzić bogini Ganga, która przybrała ludzką postać, aby móc się cieszyć miłością króla Mahabhisy (w formie króla Śamtanu) i obiecała im, że skróci ich pobyt na ziemi, topiąc ich w swoich wodach. Utopiła siedmiu ze swoich synów zaraz po urodzeniu, pozostawiając przy życiu jednego, który zasłynął na ziemi pod imieniem Bhiszma.
Wasudewa: potomek rodu Jadawów; syn władcy Mathury, Śury; zrzekł się swoich praw do tronu na rzecz Ugraseny i sam zajął się hodowlą krów; minister Kansy, który pozbawił Ugrasenę władzy; brat Kunti, mąż Dewaki, ojciec Kryszny, Balaramy i Subhadry.
Wasuki: wąż, dowódca wężów, swymi splotami posłużył bogom jako sznur służący do obracania górą podczas ubijania oceanu. Aktywnie zadbał o spowodowanie narodzin wybawcy wężów Astiki, który przerwał Ofiarę Węża króla Dźanamedźaji.
Wedy: święte hinduskie księgi.
Wibhawasu i Supratika: dwaj bracia bramini, którzy przemieli się w słonia i żółwia i zostali zjedzeni przez Garudę.
Widura: królewski doradca króla Dhritarasztry; częściowa inkarnacja boga Prawa Dharmy; syn bramina Wjasy i służącej królowej Ambiki.
Wielkie Jajo: boska przyczyna stworzenia świata; niewyczerpane nasienie wszystkich istot.
Wikarna: młodszy syn króla Dhritarasztry i młodszy brat Durjodhany, który wsławił się swą mową dowodzącą, że Draupadi nie została przegrana w kości.
Wikitrawirja: młodszy syn króla Śamtanu i Satjawat, wcześnie zmarły mąż Ambaliki i Ambiki, które dzięki Wjasie miały trzech synów: Dhritarasztrę, Pandu i Widurę.
Winata: córka Dakszy Pradżapatiego; żona mędrca Kaśjapy; rywalka i siostra Kadru; matka Garudy i Aruny.
Wisznu (Narajana): Najwyższy Bóg; obrońca bogów i zabójca wrogów bogów.
Wiśwakarman: boski architekt.
Wiśwamitra: zwany również Kauśika (od imienia swego dziadka Kauśiki) był synem króla Gadhi i walecznym wojownikiem, który po spotkaniu z mędrcem Wasisztą i rozpoznaniu, że bramin przewyższa swoją potęgą wojownika, zapragnął zdobyć status bramina dzięki surowej ascezie i przewyższyć siłą Wasisztę. Był ojcem Śakuntali, której matką była apsara Menaka wysłana przez Indrę do Wiśwamitry, aby swym urokiem wzbudzić w nim pożądanie i przerwać jego silną ascezę, której skutków Indra się obawiał.
Wiśwawasu: król gandharwów.
Wiwaswat (Surja): bóg słońca.
Wjasa: zwany również Kryszną i innymi imionami, mityczny mędrzec i autor Mahabharaty; syn ascety Paraśary, który otrzymał go od Satjawati w zamian za uwolnienie jej od rybiego zapachu. Na prośbę Bhiszmy i swej matki Satjawati dał Ambalice i Ambice, wdowom po wcześnie zmarłym Wikitrawirji, trzech synów, Dhritarasztrę, Pandu i Widurę, ratując królewską dynastię Bharatów przed wygaśnięciem.
Wriszni: gałąź Jadawów, w której narodził się Kryszna, wywodząca się od Wriszni, który był jednym z synów Satwata, należącego do potomstwa Jadu (syna króla Jajati). Śura, ojciec Wasudewy (ojca Kryszny) był synem jednego z synów Wriszni.
Wrszaparwana: król demonów asurów, ojciec Śarmisthy.
Wrtra: demon zabity przez króla bogów Indrę.
Nowe hasła (Mahabharata księga III) [hasła księgi I i II | księgi IV i V | księgi VI i VII | księgi VIII-XI | księga XII | księga XIII | księga XIV-XVIII ]
A B C D E G H I J K L M N O P R S ¦ T U W ZAdbhuta: ogień ofiarny, który zakochał się w żonach siedmiu mędrców i z którego nasienia narodził się bóg wojny i chorób Skanda.
Agastja: starożytny prorok i mędrzec, syn boga oceanu, Waruny, który dzięki swym siłom duchowym pokonywał demony asury i pomógł bogom w ich walce z demonami, wypijając ocean.
Agni, agni: ogień, którego natura jest złożona i owiana tajemnicą; jest uważany równocześnie za personifikowanego boga ognia, kapłana bogów, za jeden z pięciu elementów rzeczywistości materialnej oraz za potężną siłę stwarzającą wszechświat łączącą jego element duchowy z materialnym; jest także potężną siłą niszczącą wszechświat. Ogień pełni kluczową rolę w rytuałach ofiarnych, będąc uważany za pośrednika między ludźmi a bogami, który zanosi bogom składaną do ognia ofiarę będącą pożywieniem bogów, pośrednicząc szczególnie w dostarczaniu bogom somy, zwanej eliksirem nieśmiertelności, wyciskanej do ognia podczas rytuałów zwanych agnistoma. Istnieje wiele różnych rytuałów, z którymi tradycja wiąże trzy różne kategorie ogni ofiarnych: 1. ogień domowego ogniska (garhapatja), czyli zwykły ogień domowy służący do przygotowywania posiłku i codziennej ofiary, 2. ogień ofiarny sensu stricte (ahawanija), do którego składa się ofiary przeznaczone dla bogów i 3. ogień południowy (dakszinagni), do którego składa się dary przeznaczone dla przodków; wewnątrz każdej kategorii dokonuje się wielu rozróżnień, przypisując poszczególnym ogniom różne nazwy, różne cechy i różne pochodzenie. Rytuał wymaga specjalnej procedury przywoływania ognia, który wiąże się z oddawaniem czci bogowi ognia Agniemu i wstępną procedurą rozpalania ognia, która przypomina mityczną procedurę „ubijania” oceanu: drewniany blok wprowadza się w wir poprzez ciągnienie na przemian przez dwie przeciwstawne strony okręconego wokół niego sznura. W Mahabharacie pojawienie się na ziemi różnych ogni rytualnych wiąże się z kapłanem bogów i synem Brahmy Angirasem i jego synem Brihaspatim i z ich potomstwem, choć uważa się je za manifestacje jednego ognia, który nazywa się Agni i który oryginalnie wybuchnął z ciała Brahmy. Zarówno sam Agni jak i poszczególne ognie rytualne wykazują tendencję do odmawiania wykonania swej roli nosiciela ofiary bogom, głownie z powodu poczucia zanieczyszczenia będącego wynikiem klątwy, którą rzucił na ogień mędrzec Bhrigu, zgodnie z którą ogień miał „być nienasycony i pożerać wszystko”. Prorocy i asceci dzięki swym umartwieniom nabrali zdolności do ożywiania kosmicznego gorąca i nabierania ognistości; dzięki tym zdolnościom Angiras mógł zastępować ogień odmawiający pełnienia swej roli noszenia bogom ofiary i skłaniać ogień do powrotu; co więcej wielcy starożytni mędrcy, do których zaliczał się również kapłan Agni wytworzyli Ogień Ojców, który przekształcił się w tapas, uważany za silę stwarzającą świat. W okresie wedyjskim bóg ognia i zjawisko ognia nie było wyraźnie oddzielone; blask, świetlistość są zarówno zbawienne jak i niszczycielskie; ogień zasadniczo pochodzi z nieba, choć przebywa głównie na ziemi wśród śmiertelników w specjalnie przeznaczonych dlań miejscach.
agnihotra: codzienny ryt składania ofiary do domowego ogniska.
agnistoma: ofiarny rytuał wyciskania somy do ognia ofiarnego.
Airawata: biały słoń Indry.
Amarawati: nazwa miasta-królestwa Indry.
Amśumata: wnuk króla Sagary, który odzyskał od mędrca Kapili konia ofiarnego króla Sagary.
Angiras: w Mahabharacie mędrzec i kapłan bogów, który jest zarówno trzecim z kolei narodzonym-z woli synem Brahmy, jak i ze względu na swe ogniste właściwości i zastępowanie Agniego w noszeniu bogom ofiary został uznany przez Agniego za jego pierworodnego syna; w Mahabharacie stwierdza się, że faktycznie istnieje tylko jeden ogień, który wybucha z ciała na różne sposoby i jest nim najstarszy Angiras (czyli Agni), który jest tylko jeden. W okresie wedyjskim termin Angiras odnosił się do grupy kapłanów pełniących główną rolę w rytuałach ofiarnych, którzy podobnie jak Agni byli synami nieba; przydomek Angirasa nosił zarówno syn Angirasa Brihaspati uważany również za syna Agniego jak i sam Ogień-Agni, który jest nazywany najstarszym Angirasem.
Arstisena: prorok, w którego pustelni Pandawowie czekają na spotkanie z Ardżuną po jego zstąpieniu z nieba Indry.
Aśwapati: król Madrasu, ojciec Sawitri.
Atri: starożytny mędrzec; syn Brahmy.
Awindhja: mędrzec rakszasa, który łagodzi cierpienie Sity, gdy przebywa ona w niewoli u Rawany.
Badari: starożytna pustelnia Nary i Narajana znajdująca się na szczycie Gandhamadany.
Bahuka: koniuszy o zdeformowanych ciele, który posiadał absolutną wiedzę o koniach i w którego ciele ukrywał się ukąszony przez węża Karkotakę król Nala.
Bhadraśakha (głowa kozła?): najważniejsza z sześciu głów boga wojny i chorób Skandy czczona przez matki.
Bhagiratha: potomek króla Sagary, który pragnąc oczyścić z grzechów swych spalonych na popiół przodków Sagarów i otworzyć im drogę do nieba, podjął surowe umartwienia, dzięki którym skłonił rzekę Ganges do zstąpienia z nieba na ziemię, a boga Śiwę do nadstawienia dla niej swej głowy, aby swym upadkiem nie zniszczyła ziemi i do wypełnienia swymi wodami pustego oceanu, gdzie leżeli jego przodkowie Sagarowie.
Bhanu: jeden z ogni ofiarnych ożywionych przez mędrca Angirasa, wywodzący się z tapasa (Ognia Ojców).
Bharata: młodszy brat Ramy, syn Kaikeji.
Bhima: król Widarbhy, ojciec Damajanti.
Brahmany: święte księgi hinduskie opisujące różne rytuały ofiarne.
Brhadaśwa: mędrzec, który opowiedział Królowi Prawa o królu Niszadów Nali i przekazuje mu tajemnicę gry w kości, zbrojąc go do walki z bogiem Kali, który narodził się w jego kuzynie Durjodhanie.
Brhadaśwa: król z dynastii słonecznej, ojciec króla Kuwalaśwy, który zabił demona Dhundhu.
Brihaspati (Bryhaspati): w Mahabharacie boski mędrzec, wnuk boga Brahmy, uważany zarówno za syna Angirasa jak i za syna Agniego; kapłan bogów związany z wykonywaniem rytuałów ofiarnych; jego częściową inkarnacją był bramin Drona. W okresie wedyjskim Brihaspati nosił przydomek Angirasa podobnie jak sam Agni i grupa kapłanów wykonujących rytuały ofiarne i narodził się pierwszy z wielkiej światłości na najwyższym niebie; niekiedy utożsamiano go z samym Agnim, przypisując mu te same cechy jak np. operowanie światłem i zdolność do rozpraszania ciemności; Angiras, Agni, Brihaspati byli uważani za dziećmi nieba.
Citrasena: gandharwa, który na rozkaz Indry uczył Ardżunę muzyki i tańca w czasie gdy Ardżuna przebywał w królestwie Indry.
Dadhika: starożytny mędrzec, z którego kości został zrobiony piorun Indry, mający służyć zabiciu demona Wrtry.
Dajtjasena (armia demonów asurów): córka Pradżapatiego, siostra Dewaseny (armia bogów) porwana przez demona asurę o imieniu Keśin.
Damajanti: córka króla Bhimy i żona Nali.
Danu: jedna z trzynastu córek Dakszy, z której narodziły się demony asury, zwane danawami.
Daśaratha: król z dynastii słonecznej, ojciec Ramy.
Dewadatta: koncha Ardżuny.
Dewasena (armia bogów): córka Pradżapatiego, siostra Dajtjaseny (armia demonów asurów) uratowana przez Indrę z rąk demona asury o imieniu Keśin; żona boga wojny i chorób Skandy.
Dhundhu: demon, który chciał się zemścić na Wisznu za zabicie jego rodziców i zniszczyć cały świat; otrzymał od Brahmy dar, że nikt z nieśmiertelnych go nie pokona; zabity przez króla Kuwalaśwę po przykazaniu mu przez bramina Utankę siły Wisznu, którą jest joga.
Djumatsena: król, ojciec Satjawata.
Drdhasju lub Idhmawaha: syn proroka Agastji z Lopamudrą.
Duhśala: jedyna córka króla Dhritarasztry, żona króla Dżajadrathy.
Dundubhi: gandharwini wysłana przez Brahmę na ziemię, aby narodziła się w formie garbuski Manthary, która rozpocznie intrygę doprowadzającą ostatecznie do tego, że Rama zabije Rawanę.
dusza (ātman): słowo używane zamiennie z jaźń.
Dwaitawana: jezioro, na brzegami którego Pandawowie przebywali przez jakiś czas podczas swego wygnania.
Dwapara: personifikowana w formie bóstwa niepewność; strona kostki do gry oznaczona dwoma punktami; Dwapara w swych istotnych aspektach narodził się na ziemi w Śakunim.
dwaparajuga (Miedziany Wiek): nazwa jednego z wcześniejszych eonów (jug).
dzień Brahmy: jednostka czasu mierząca tysiąc wielkich Eonów.
Dżajadratha: król, mąż jedynej córki króla Dhritarasztry Duhśali, który opanowany przez żądzę porwał Draupadi podczas nieobecności Pandawów; został ukarany przez Bhimę ostrzyżeniem mu włosów i pozostawieniem pięciu kosmyków; poszukując zemsty na Pandawach otrzymuje od boga Śiwy obietnicę, że w czasie nadchodzącej wielkiej bitwy jeden raz uda mu się pokrzyżować plany czterech Pandawów za wyjątkiem Ardżuny, który jest pod opieką Kryszny.
Dżamadagni: bramin, ojciec bramina Paraśuramy.
Dżantu: jedyny syn króla Somaki i jego setki żon, którego król Somaka złożył w ofierze, chcąc otrzymać setkę synów.
Dżataju: wielki ptak-sęp, któremu Rawana obciął skrzydła, gdy próbował odebrać mu porwaną Sitę.
Dżatasura: demon rakszasa zabity przez Bhimę.
Dźanaka: król znany z dobroci i świętości; ojciec Sity, żony Ramy, która wyskoczyła z ziemi, gdy wykonał rytuał orania ziemi, prosząc bogów o potomka.
elementy wszechświata (Mahabhūta): ziemia (masa), woda (płyn), wiatr (wibracja), ogień (gorąco, światło), przestrzeń (eter).
eon (mały): jednostka czasu odnosząca się do każdego z czterech okresów (kritajuga, tretajuga, dwapara, kalijuga), które łącznie tworzą Eon (wielki).
Eon (wielki): jednostka czasu, w skład której wchodzą wszystkie cztery małe eony (jugi).
eon dwójkowego rzutu kośćmi: dwaparajuga.
eon jedynkowego lub przegrywającego rzutu kośćmi: eon niezgody lub kalijugą.
eon trójkowego rzutu kośćmi: tretajuga.
eon zwycięskiego rzutu kośćmi: kritajuga.
Gadhi: król, ojciec Satjawati, żony bramina Rciki Bhargawy.
Gaja: król, który zdobył sławę dzięki swym bogatym rytuałom ofiarnym.
gany: nazwa upiornych towarzyszy boga wojny i chorób Skandy, którzy narodzili się z rozpryskującego się na górze Śweta nasienia Śiwy, z którego narodził się również sam Skanda.
Gandhamadana: jeden z trzech szczytów góry Kailasa (Gandhamadana, Triśringa, Makaragiri), gdzie znajduje się ogród boga bogactwa Kubery o nazwie Saugandhika i starożytna pustelnia Nary i Narajana o nazwie Badari.
Grasper: duch w formie Rudry mający na celu niszczenie potomstwa śmiertelników różnymi chorobami narodzony z boga wojny Skandy, w którym zamieszkują głownie tzw. matki będące łonem wszechświata zazdrosne o potomstwo otrzymane przez śmiertelników.
guny: trzy jakości natury (jasność-sattwa, namiętność-radźas, inercja-tamas) występujące w różnej proporcji w każdej jednostce i decydujące o jej charakterze.
Hanuman: potężna małpa; wielbiciel Ramy, jednej z awatar boga Wisznu; dowódca małpich wojowników w królestwie Sugriwy pomagających Ramie uwolnić jego żonę Sitę z rąk demona rakszasy Rawany; syn Wiatru i brat Bhimy (Pandawy), który jest również synem Wiatru.
identyczność Kryszny i Ardżuny: obaj są prezentowani w Mahabharacie jako niezniszczalne aspekty boga Wisznu.
Ilwala: król demonów asurów, który mając zdolność przywracania martwych do życia i poszukując zemsty na braminach, zabijał swego brata Watapiego i karmił braminów zrobionym z niego posiłkiem, twierdząc, że posiłek jest zrobiony z kozła ofiarnego i wzywając następnie swego brata do powrotu do życia; w taki sam sposób zamierzał zabić proroka Agastję, który jednak go przechytrzył i strawił Watapiego zanim Ilwali zdążył wezwać go do powrotu do życia.
Indradżit: syn Rawany, który najpierw w czasie bitwy dzięki swej mocy iluzji pozbawia zmysłów Ramę i Lakszmanę (przywróconych do zmysłów dzięki pomocy Wibhisana i Sugriwy), lecz który zostaje w końcu zabity dzięki radzie Wibhisana przez Lakszmanę przy pomocy ozdobionej piórem strzały, gdy zapomina oczyścić się przed bitwą przy pomocy oczyszczającego rytuału.
Indrasena: woźnica Judhiszthiry (Króla Prawa).
jaźń (ātman): termin odnosi się do nieuchwytnego głęboko ukrytego rdzenia czyjegoś istnienia, którego doświadczają jedynie ci, którzy są najbardziej zaawansowani w swych praktykach duchowych.
Jaźń Kryszny (paramātman): najwyższa Jaźń.
Kaikeji: druga żona króla Daśarathy; matka brata Ramy Bharaty; pod wpływem intrygi swej służącej garbuski Manthary zażądała od swego męża króla Daśarathy, aby odebrał Ramie należące się mu jako najstarszemu królestwo i oddał je we władanie Bharatowi po wysłaniu Ramy i jego żony Sity na wygnanie do dżungli.
Kalakejowie: bardzo agresywny klan demonów asurów, którzy po zabiciu Wrtry przez Indrę schowali się na danie oceanu i realizowali swój plan niszczenia świata, rozpoczynając od wybijania braminów; po wypiciu oceanu przez proroka Agastję schowali się w piekle na dnie oceanu.
Kali: w Mahabharacie zazdrosne bóstwo rodzaju męskiego powodujące przegraną w grze w kości; opętało króla Niszadów Nalę, gdyż nie potrafiło zaakceptować tego, że wygrał on Damajanti, konkurując o nią z bogami Indrą, Agnim, Waruną, Jamą i namówiło jego młodszego brata, aby skłonił Nalę do gry w kości, powodując, że opętany przez niego Nala przegrał wszystko; Durjodhana jest przedstawiony w Mahabharacie jako inkarnacja istotnych destruktywnych aspektów bóstwa Kali, które doprowadza do przegranej w kości Króla Prawa (Judhiszthirę).
Kali: personifikowany w formie bóstwa przegrywający rzut w kości oznaczony jednym punktem.
Kalki (Kalaki): ostatnia z wymienianych inkarnacji (awatar) boga Wisznu, której narodziny na ziemi są w Mahabharacie dopiero przewidywane i mają przynieść zakończenie obecnego wielkiego Eonu, czyli zniszczenie zdegenerowanego świata obecnej kalijugi i stworzyć fundamenty pod rozpoczęcie nowego doskonałego świata, czyli kritajugi nowego wielkiego Eonu.
Kanja (Kumari) (bogini-dziewica, bogini o oczarowującej piękności): ucieleśniona forma bogini (dewi); jeszcze obecnie występuje pewien rodzaj kultu Kumari na przykćad w Nepalu, gdzie starannie dobranej według różnych kryteriów bardzo młodej dziewczynce, która nigdy nie krwawiła, oddaje się cześć w specjalnie dla niej zbudowanej świątyni-pałacu aż do momentu, gdy osiągnie dojrzałość płciową.
Kapila: mędrzec i asceta, który spalił swym wzrokiem okrutnych Sagarów.
Karkotaka: król wężów uratowany przez Nalę z płonącego ognia, skąd sam z powodu przekleństwa pewnego bramina nie mógł się ruszyć; wąż ten ukąsił Nalę, zmieniając jego piękne ciało w zdeformowane ciało koniuszego Bahuki w celu zatrucia mieszkającego w Nali bóstwa Kali, który go opętał.
karma: działanie.
karma joga: podejmowanie przez daną jednostkę wysiłku jak najlepszego wykonania działań przydzielanych jej przez Najwyższego Boga w rezultacie jej uczynków w przeszłym życiu bez zwracania uwagi na wynik działania, nagrodę, czy karę.
Kartawirja: król, który splądrował pustelnię ojca Paraśuramy, wywołując tym zemstę bramina Paraśuramy, która rozpoczęła łańcuch wendety wyniszczającej kastę wojowników.
Karttika: sześć bramińskich żon oskarżanych o zdradę z Ogniem i bycie matkami syna boga wojny i chorób Skandy, który nie narodził się z ciała żadnej kobiety, lecz z nasienia Ognia przeniesionego przez córkę Dakszy Swahę na górę Śwetę; również nazwa konstelacji gwiezdnej, w którą się one przekształciły.
Kausalja: pierwsza żona króla Daśarathy, matka Ramy.
Kauśika: poszukujący wiedzy bramin, który zrozumiał, czym jest jego własna dharma (wyznaczona dla bramina ścieżka Prawa) dzięki rozmowie z pewną oddaną swemu mężowi żoną i z wskazanym przez nią pobożnym myśliwym.
Keśin: demon asura, który chciał porwać Dewasenę, lecz został pokonany przez Indrę.
Keśini: pokojówka Damajanti.
Khara: jeden z braci rakszasów Rawany.
Kirmira: demon rakszasa, brat demona Baki, którego Bhima zabił przed zamieszkaniem Pandawów w Lesie Kamjaka.
Kritja: kobieta, która wyłoniła się z ognia ofiarnego podczas rytuału ofiarnego prowadzonego przez demony asury.
kumarowie: krwiożercze dziewice i młodzieńcy narodzeni z uderzenia Skandy piorunem Indry.
Kumbhakarna: demon rakszasa, brat Rawany; syn mędrca Pulastji i rakszini Puspotkaty, który otrzymał od Brahmy dar długiego snu i który stawał się przeraźliwy, gdy budził się do walki; został zabity przez brata Ramy Lakszmanę.
Kuntibhodża: król, w którego pałacu wychowywała się Kunti.
Kuwalaśwa: król z dynastii słonecznej, który po przekazaniu mu przez bramina Utankę daru jogi będącej siłą Wisznu, zabił demona Dhundhu, wroga Wisznu i zyskał imię Dhundhumara.
Lakszmana: jeden z czterech synów króla Daśarathy; brat Ramy, który towarzyszył Ramie i Sicie podczas ich wygnania.
Lanka: królestwo demona rakszasy Rawana znajdujące się na odległej wyspie, które odebrał on swemu przyrodniemu bratu Kuberze.
Las Kamjaka: las, położony na terenie Kurukszetry, w którym Pandawowie zamieszkali po przegraniu majątku w grze kości.
lok Śriwatsa: lok uchodzący za znamię Kryszny.
Lomapada: król Angi, który skłonił podstępem mędrca Rśjaśrangę do zamieszkania w jego królestwa i skłonienie Indry do padania deszczem.
Lomasa: prorok, który poprosił Indrę o wyjaśnienie, dlaczego Ardżuna dzieli z nim jego boski tron i który był przewodnikiem Pandawów podczas ich pielgrzymki do świętych brodów.
Lopamudra: kobieta stworzona przez proroka Agastję z najdoskonalszych członków żywych istot, którą oddał on królowi Widarbhy za córkę i którą później pojął za żonę.
Mada (Upojenie Alkoholowe): demon asura nad którym nie mają kontroli ani demony ani bogowie wyprodukowany przez proroka Cjawanę podczas rytuału ofiarnego króla Śarjatiego w celu pokonania Indry i wymuszenia na nim zgody, aby dopuścić bliźniaków Aświnów do picia somy.
Madhu i Kaitabha: rodzice demona Dhundhu zabici przez Wisznu.
Mahisza: demon asura zabity przez boga wojny i chorób Skandę.
Maitreja: bramin, którzy przeklął Durjodhanę, prorokując, że podczas bitwy, która wkrótce nadejdzie, Bhima strzaska jego uda; klątwa ta była zgodna z przysięgą, którą po grze w kości wypowiedział Bhima.
Mandhatar: król, który narodził się ze swego ojca króla Juwanaśwy, który przypadkiem wypił wodę przygotowaną przez bramina dla jego żony.
Manimat: demon rakszasa, przyjaciel boga bogactwa Kubery, przeklęty przez mędrca Agastję za naplucie na jego głowę i zabity przez Bhimę.
Manthara: garbuska, służąca Kaikeji, która była faktycznie ziemską inkarnacją gandharwini Dundubhi i która na rozkaz Brahmy sprowokowała intrygę zmuszającą Ramę do wyrzeczenia się królestwa i udania się na wygnanie, które doprowadza ostatecznie do zabicia Rawany przez Ramę.
Marika: asceta rakszasa, który na rozkaz Rawany przybrał postać złotego jelenia, który ukazał się przed Sitą i o którego upolowanie poprosiła ona Ramę, co umożliwiło Rawanie jej porwanie.
Markandeja: starożytny mędrzec z rodu Bhrigu.
Matali: woźnica Indry.
matki: boginie łaskawe i niełaskawe, z których łona narodził się wszechświat; zazdrosne o potomstwo śmiertelników nękają je chorobami za zgodą boga wojny i chorób Skandy.
Muka: demon rakszasa, który przybrał postać dzika, chcąc zabić poddającego się surowej ascezie Ardżunę; o prawo do jego zabicia Ardżuna rywalizował z samym bogiem bogów Śiwą, który przybrał postać myśliwego.
Nadana: park znajdujący się w królestwie Indry.
Najwyższa Osoba: Człowiek, Ukryta Przyczyna, Najwyższy Bóg, Stwórca, Kryszna.
Nala: król Niszadów, którego opętał powodujący przegraną w grze w kości bóg Kali zazdrosny o jego małżeńskie szczęście z Damajanti i który stracił cały swój legalnie posiadany majątek w grze w kości ze swym młodszym bratem Puszkarą.
Naraka: nazwa piekieł będących miejscem tortur, gdzie rodzą się ponownie ci, którzy czynili zło, aby odkupić swe winy, zanim narodząsię ponownie w ludzkim lub jakimś innym świecie.
Naraka: mieszkaniec piekieł, który odrodził się ponownie w Karnie.
Nieskrępowany Duch, Nieskończony Duch (Brahman): przenikająca do całego wszechświata pierwotna (uniwersalna) dusza, która przybiera różne formy; jej oryginalna forma dostarczająca materii, z której zbudowany jest cały wszechświat, jest tajemnicą i nikt jej nie zna; identyfikowany w Mahabharacie z Kryszną.
Niwatakawakowie: demony asurowie, których bogowie nie mogli pokonać z powodu otrzymanego przez nich daru Brahmy, których mógł pokonać jedynie Kryszna i Ardżuna; pewne odłamy tych demonów zostały pokonane przez Ardżunę (z pomocą Mataliego) po zdobyciu przez niego boskiej broni.
ogień ofiarny: istnieje wiele różnych ogni ofiarnych, uważanych za potomków kapłana Angirasa i jego syna Brihaspatiego, którzy sami nabrali ognistości dzięki swym praktykom religijnym; szereg ogni ofiarnych ma swój początek w tapasie, czyli gorącu powstałym w wyniku praktyk ascetycznych ascetów; różne ognie ofiarne wybuchające z różnych ciał uważa się za różne manifestacje tego samego ognia, który jest personifikowany jako Agni; najbardziej charakterystyczną cechą ognia ofiarnego jest to, że obawia się swej roli nosiciela ofiary z powodu lęku przed zanieczyszczeniem, w czym prawdopodobnie znalazła swe odbicie realność i niepewna natura rytuału ofiarnego, który tylko niekiedy zdaje się być skuteczny w zdobywaniu przychylności bogów i realizacji ludzkich celów.
ożywianie ognia: wstępna procedura rozpalania ognia w rytuale ofiarnym; ogień rozpala się w sposób analogiczny do mitycznego „ubijania” oceanu poprzez wprowadzanie w wir drewnianego bloku poprzez ciągnienie na przemian przez dwie przeciwstawne strony okręconego wokół niego sznura.
Pańcadżanja: blask o pięciu kolorach stworzony przez poddających się ascezie pięciu starożytnych mędrców, który spłodził Ogień Ojców.
Parwati (Uma): żona Najwyższego Boga Śiwy.
Paśupata, Głowa Brahmy: broń należąca do boga bogów Śiwy, którą daje on do dyspozycji Ardżunie po pokonaniu go w pojedynku i obdarowaniu go boską wizją.
Patala: miejsce, gdzie mieszkają danawowie, z którymi miał walczyć Kryszna i Ardżuna.
Paulomowie i Kalakejowie: demony asurowie, mieszkańcy latającego miasta Hiranjapura, żyjący w stanie wiecznej szczęśliwości, nie do pokonania przez bogów dzięki darowi uzyskanemu od Brahmy; pokonani przez Ardżunę.
pawaka: ognie ofiarne wywodzące się od syna tapasa (Ognia Ojców), ognia Bhanu, służące oczyszczaniu zanieczyszczeń wprowadzanych do ofiarnego rytuału.
Prahlada: król demonów dajtjów.
Pulastja: jeden ze starożytnych mędrców; syn Brahmy; ojciec Wiśrawasa, Waiśrawany (Kubery) i Rawany.
Puszkara: młodszy brat króla Nali, który ograł go w kości.
Rama: jedna z awatar boga Wisznu; bohater hinduskiej epiki Ramajana.
Rawana: król rakszasów, przyrodni brat boga bogactwa i króla jakszów Kubery; władca Lanki; syn mędrca Pulastji i rakszini Puspotkaty; wnuk Brahmy. Rywalizując z Kuberą otrzymał od Brahmy dzięki swym umartwieniom dar bycia niezwyciężonym przez wszystkich za wyjątkiem człowieka i dzięki temu terroryzował wszystkich nieśmiertelnych. Został zabity przez Ramę, syna króla Daśarathy, który był faktycznie śmiertelną inkarnacją boga Wisznu zesłaną na ziemię na prośbę nieśmiertelnych przez Brahmę w celu zabicia Rawany i zakończenia jego terroru. Rama zrealizował swoje zadanie dzięki zaaranżowanej przez Brahmę intrydze, w rezultacie której Rama wyrzekł się królestwa i udał się na wygnanie do dżungli, mając za swych towarzyszy swego brata Lakszmanę oraz swą żonę Sitę, aby ratować dobre imię swego ojca. Do ataku na Rawana i zabicia go sprowokowało Ramę porwanie Sity przez Rawanę, co było zemstą demona za odrzucenie przez Ramę zalotów jego siostry.
Rcika Bhargawa: dziadek bramina Paraśuramy z rodu Bhrigu.
Renuka: córka królewska, żona bramina Dżamadagniego, matka Paraśuramy.
Rozdzielający Różnice: nazwa odnosi się do Stwórcy Świata.
Rszabha: asceta, który rzucił klątwę na tych, co wypowiadają głośno słowa na górze Hemakuta.
Rśjaśranga: mędrzec o jelenich rogach, syn mędrca Kaśjapy.
Rtuparna: król Ajodhji znający tajemnicę gry w kości, którą przekazuje Bahuce, w którego ciele ukrywał się król Nala, w zamian za jego wiedzę na temat koni.
Rudra (wyjący, szalony): wedyjski bóg burzy przynoszący zniszczenie; towarzyszą mu oddziały marutusów, jak i zastępy mięsożernych demonicznych istot płci żeńskiej; w okresie po-wedyjskim dostrzegano jego aspekt pozytywny, nazywając go Śiwą (łaskawym) działającym jako wybawca i podstawa porządku we wszechświecie; Rudra przynosi chorobę, zagładę ludziom i zwierzętom, ale gdy jest odpowiednio czczony, staje się lekarzem; niekiedy uważa się go za destruktywny aspekt Najwyższego Boga Śiwy.
sadhu (Surowy): nazwa dotyczy tych, którzy dzięki praktykom samokontroli i rozwoju duchowego rozwijają pewien określony styl (maniery) zachowania, dostarczając przykładu i standardu dla dobrych działań i zasad Prawa powtarzanych przez innych.
Sagara: król Ajodhji z dynastii słonecznej, którego potomkowie zgodnie z zapowiedzią Brahmy mieli ponownie wypełnić wodami pusty ocean, którego wody zastały wypite przez mędrca Agastję.
Sagarowie: sześćdziesiąt tysięcy walecznych i okrutnych synów króla Sagary urodzonych mu zgodnie z obietnicą Śiwy przez jego żonę Waidarbhi.
Samo-Stwarzający-Się: Kryszna.
samo-stwarzający się bóg: Brahma.
Sampati: wielki ptak-sęp, brat Dżatajusa, który w młodości stracił skrzydła, bo ścigając się ze swym bratem zbytnio się zbliżył do słońca.
Sanatkumara: starożytny mędrzec.
Satjawat: syn króla Djumatseny, mąż Sawitri, która dzięki swej prawości i ascezie otrzymała od boga umarłych Jamy z powrotem jego duszę i przywróciła go do życia.
Saubha: stolica kraju rządzonego przez króla Śalwę.
Saugandhika: park boga bogactwa, Kubery, na szczycie Gandhamadany, gdzie znajduje się jezioro, w którym rosną złote lotosy, które Bhima zerwał, aby sprawić przyjemność Draupadi po pokonaniu broniących ich rakszasów będących na służbie Kubery.
Sawitri: nazwa rytuału ofiarnego, bogini i również córki króla Madrasu Aśwapatiego, żony Satjawata, która w nagrodę za swą prawość i podążanie ścieżką oddanej swemu mężowi żony otrzymała od boga umarłych Jamy dar przywrócenia do życia swego zmarłego męża.
siddha, siddhowie: doskonała czyli wyzwolona osoba; mędrzec, który zdobył wielką paranormalną moc; termin mahasiddhowie odnosi się do 84 mędrców, którzy zdobyli nieśmiertelność, choć nie porzucili swych ciał, których darzy się wielką czcią; według popularnego kultu siddhów jest ich 88 i przebywają oni w sferze znajdującej się pomiędzy światami ziemskimi i niebiańskimi.
Siedmiu Starożytnych Mędrców: Angiras, Bhrigu, Daksza, Kaśjapa, Narada, Wasiszta, Wiśwamitra.
siła życiowa: to co wprowadza w ruch żywe istoty; nie jest nią odczuwanie zmysłowe lecz dusza; tak więc choć siła życiowa zawiera w sobie sattwę, radżas, tamas leżące u podłoża odczuwania zmysłowego, to jednak nie one wprowadzają żywe istoty w ruch, lecz dusza.
Sita: córka króla Dźanaki, żona Ramy porwana przez demona rakszasę Rawana; bohaterka hinduskiej epiki Ramajana.
Skanda (ten, który atakuje): zwany również Kumara (młodzieniec) i Karttikeja (syn sześciu bramińskich żon nazywanych Karttika); z jednej strony bóg, który przynosi wojnę i choroby, a z drugiej strony dowódca boskiej armii, pogromca demonów i podstawa władzy Indry. Nie narodził się z kobiecego łona, lecz z nasienia złożonego na górze Śweta; w jego narodzinach współpracują na różnych poziomach różne boskie i ziemskie siły; na najniższym poziomie został poczęty w rezultacie grzesznej miłości ognia ofiarnego do żon siedmiu starożytnych mędrców i miłości córki Dakszy Swahy do Ognia; na innym poziomie Skandę uważa się za syna Rudry, który przeniknął do Ognia i Umy, która przeniknęła do Swahy; w końcu na najwyższym poziomie Skandę uważa się za syna Śiwy, którego nasienie upadło na ziemię z łona Parwati, stając się góra Śweta, i rozpryskując się pięciokrotnie, dając początek różnym krwiożerczym istotom, które towarzyszą Skandzie. Narodziny Skandy były obiecane Indrze przez Brahmę; zgodnie z tą obietnicą Skanda z jednej strony miał przewyższać swą mocą zarówno bogów i demony i pomóc bogom w pokonaniu demonów poprzez zostanie dowódcą armii bogów, z drugiej strony miał zostać mężem córki Pradżapatiego Dewaseny, czyli „armii bogów”; obietnica Brahmy wypełnia się, gdy Skanda będący najpierw siłą destruktywną dla wszechświata nie zgadza się na zajęcie pozycji Indry, lecz umacnia jego władzę, rozkazując mu pozostanie Indrą i mianowanie go dowódcą armii bogów, dzięki czemu Skanda pokonuje demony, stając się podstawą porządku we wszechświecie opartym na rządach i sile bogów. Ponieważ Skanda nie urodził się z łona kobiety, lecz z nasienia złożonego na górze Śweta wiele boskich matek chce mieć go za syna, na co Skanda się godzi; te boskie matki, aspirując do bycia łonem wszechświata, chcą się narodzić na ziemi i być matkami śmiertelników; aby je zadowolić Skanda obdarza je duszą Rudry, w związku z czym stają się niszczącymi małe dzieci chorobami, przekształcając się w siłę pozytywną, gdy dziecko osiągnie szesnasty rok życia i gdy ludzie oddają im cześć; sześć bramińskich żon oskarżanych o zdradę z Ogniem Skanda unieśmiertelnia, czyniąc z nich gwiezdną konstelację identyfikowaną jako Plejady; Skanda spełnia też życzenie swej matki Swahy, pozwalając jej na wieczne połączenie z Ogniem Ofiarnym.
soma, Soma: termin odnoszący się zarówno do bóstwa (Księżyca), jak i rośliny w rytualne ofiarnym agnistoma, z której „wyciska” się sok (co nazywa się „zabijaniem”), uzyskując napój o halucynogennych własnościach, który wlewa się do ognia ofiarnego i który jest wypijany przez prowadzących ofiarę kapłanów; również nazwa uzyskiwanego podczas ofiarnego rytuału napoju zwanego eliksirem nieśmiertelności lub napojem bogów; zdobywanie eliksiru nieśmiertelności podobnie jak „wyciskanie” somy, wiąże się z przemocą nie tylko w rytualne ofiarnym, ale również w mitologii, jak np. w micie o ubijaniu oceanu.
Somaka: król, który zgodził się na złożenie w ofierze swego jedynego syna, aby otrzymać stu synów.
Starożytna Osoba, Pierwotna Osoba: terminy odnoszące się do wychwalanego w Rigwedzie Człowieka, Puruszy, uważanego za przyczynę przyczyn wszechświata, identyfikowana w Mahabharacie z Kryszną.
strażnicy świata: wschód: Indra (i Kubera?); poludniowy-wschód: Agni; południe: Jama; południowy-zachód: Surja (i Nirryti-bogini zniszczenia); zachód: Waruna; południowy zachód: Wiatr-Waju; północ: Kubera; północny wschód: Soma.
Sugriwa: król małp, syn boga słońca, którego pozbawił królestwa jego brat Walin, syn Indry, i który odzyskał swe królestwo dzięki interwencji Ramy i w zamian pomagał Ramie w odzyskaniu Sity i zabiciu demona Rawany; przyjaciel Hanumana.
Sukanja: córka króla Śarjatiego, żona proroka Cjawany.
Sumitra: żona króla Daśarathy; matka Lakszmany i Śatrughny.
Swaha: córka Dakszy zakochana w Ogniu Ofiarnym, która przybrawszy postać sześciu bramińskich żon (Karttika) złożyła na górze Śweta nasienie Ognia, z którego narodził się bóg wojny i chorób Skanda.
śakti: włócznia boga wojny i chorób Skandy stworzona z jego głównej głowy Bhadraśakha (głowa kozła?).
Śalwa: król i władca latającego miasta Saubhy zamieszkałego przez demony asury (danawowie, dajtjowie); inkarnacja króla demonów asurów; brat króla Sziśupali zabitego przez Krysznę podczas ofiary koronacyjnej Judhiszthiry; pokonany przez Krysznę podczas wojny prowadzonej przez Krysznę w tym samym czasie, w którym Judhiszthira został pokonany przez Durjodhanę i jego popleczników w grze w kości.
Śanta: córka króla Lomapady i żona mędrca Rśjaśrangi.
Śarjati: król, ojciec Sukanji.
Śatrughna: brat bliźniak Lakszmany.
Śaunaka: bramin, który w rozmowie z Judhiszthirą wyjaśnia mu, że po utracie majątku w grze w kości jego zadaniem jest praktykowanie jogi, aby zdobywszy zrozumienie, mógł oderwać się od zrodzonej z własnego ciała miłości, która miesza umysł, powodując cierpienie i mógł czynić dobro, robiąc to, co powinien, podążając ścieżką Prawa.
Śurpanakha: jeden z braci rakszasów Rawany.
Śweta: góra, na której Pandawowie czekają na zstąpienie Ardżuny ze świata Indry; także góra, na której narodził się bóg wojny i chorób Skanda.
świadomość jednostki, rozumienie (buddhi): postrzeganie poprzez jednostkowy umysł, które koordynuje wrażenia pochodzące z różnych zmysłów; ma ona swe źródło w duszy i podąża za nakazami duszy od momentu szoku połączenia duszy z materią i rozpoczęcia stwarzania świata; uniezależnia się od wpływu trzech elementów składowych wszystkich rzeczy materialnych [sattwy (jasności-czystości), radżasu (namiętności-energii), tamasu (inercji)] które całkowicie ujarzmiają umysł; świadomość ma faktycznie swe źródło w duszy, lecz gdy dusza zastanawia się nad wyborem działania przewodnika szuka w świadomości.
tapas, Tapas: gorąco, wewnętrzny płomień, siła twórcza, duchowa energia, przestrzeganie dyscypliny duchowej, asceza, umartwianie się; również określenie odnoszące się do boga ognia, Agni. W Mahabharacie tapas został stworzony w wyniku umartwień i surowej ascezy pięciu starożytnych mędrców i jest nazywany Ogniem Ojców.
Tarksja: mędrzec i pustelnik, którego syn zabity przypadkowo przez królewicza Haihajów, powrócił do życia dzięki sile swej ascezy, rozpoczynając tradycję zdobywania bramińskości w procesie „podwójnego narodzenia”.
to co zamanifestowane: to, co stworzyły zmysły, świat zjawiskowy.
to co nie zamanifestowane: komponent, który znajduje się poza zmysłami i światem zjawiskowym, zwany również Znakiem; Mahabharata zalicza również elementarną duszę do „tego, co nie zamanifestowane”.
tretajuga (Wiek Świętych Ogni): nazwa jednego z wcześniejszych eonów (jug).
Tridżata: szlachetna demonka rakszini, która próbuje ułagodzić cierpienie Sity, gdy przebywa ona w niewoli u Rawany.
trzy elementy składowe wszystkich rzeczy materialnych (guny): sattwa (jasność-czystość), radżas (namiętność-energia), tamas (inercja).
Twastar: stolarz świata, który ukształtował z kości proroka Dadhiki piorun, broń Indry.
ucieleśniona dusza: dusza zamieszkująca w ciele używająca władz umysłowych ciała.
Uma: żona Najwyższego Boga Śiwy.
umysł (manas): jedna z władz umysłowych całkowicie ujarzmiona przez trzy elementy składowe wszystkich rzeczy materialnych – sattwę (jasność-czystość), radżasa (namiętność-energia), tamasa (inercja).
Uśinara: król, który ofiarował swe ciało aby nakarmić nim Indrę, który przybrał formę jastrzębia i uratować życie gołębicy, pod formą której ukrywał się Ogień.
Utanka: prorok, który otrzymał od boga Wisznu dar jogi, gdy prosił go o dar trzymania się zawsze ścieżki Prawa.
Waiśrawana: bóg bogactwa Kubera; syn mędrca Pulastji, który narodził się z krowy i który opuścił swego ojca i udał się do swego dziadka Brahmy, o co Pulastja był zazdrosny i w gniewie z połowy samego siebie stworzył swego drugiego syna Wiśrawasa, aby z nim walczył. Brahma broniąc Waiśrawany obdarzył go nieśmiertelnością, czyniąc z niego boga bogactwa Kuberę. Kubera ignorował swego gniewnego brata Wiśrawasa wiedząc, że jest on projekcją gniewu ojca; chcąc ułagodzić gniew ojca dał mu trzy rakszinie na służące, z których narodził się Rawana i jego bracia-rakszasowie.
Walin: małpa, syn Indry, brat Sugriwy podobny do niego jak dwie krople wody, który odebrał Sugriwie królestwo; podczas pojedynku z Sugriwą został zabity przez Ramę.
Warsneja: woźnica króla Nali, który pracował dla króla Ajodhji Rtuparny po opuszczeniu królestwa Niszadów przegrywanego przez króla Nalę w kości.
Watapi: demon asura zabijany przez swego brata Ilwalę i podawany braminom w formie posiłku; wzywany z powrotem do życia przez Ilwalę, który potrafił przywracać go z martwych do życia, zabijał bramina, wydzierając się z jego żołądka; został zabity przez proroka Agastję, który go strawił, zanim Ilwala zdążył wezwać go do życia.
Wibhisana: rakszasa o szlachetnym sercu, syn mędrca Pulastji i rakszini Malini; brat Rawany, który otrzymał od Brahmy dar nieśmiertelności i niezbaczania ze ścieżki Prawa; pomagał Ramie w pokonaniu swego brata Rawany; po śmierci Rawany zostaje namaszczonym przez Ramę królem Lanki.
Widżaja: nazwa trójzębu Śiwy.
Wiśakha: wojownik, który narodził się z uderzenia boga wojny i chorób Skandy piorunem Indry.
Wiśrawas: syn mędrca Pulastji, którego stworzył z połowy siebie, aby walczył ze swym bratem Waiśrawaną, którego Brahma obdarzył nieśmiertelnością i uczynił bogiem bogactwa Kuberą.
władze umysłowe: postrzeganie, umysł, świadomość, rozumienie.
Zapładniający Świat; ten, który zapładnia świat: określenie dla Stwórcy, Człowieka, Ukrytej Przyczyny, Najwyższego Boga, Kryszny.
zmysły: oprócz pięciu zmysłów (wzrok, słuch, dotyk, smak, zapach) do zmysłów zalicza się często umysł.
zobaczenie boga (darshana): w hinduizmie zobaczenie boga jest najwyższym celem, do którego się dąży różnymi drogami religijnej praktyki.
Nowe hasła (Mahabharata księgi IV i V) [hasła księgi I i II | księga III | księgi VI i VII | księgi VIII-XI | księga XII | księga XIII | księga XIV-XVIII ]
A B C D G H J K M P R S ¦ T U W
Nowe hasła (Mahabharata księgi VI i VII) [hasła księgi I i II | księga III | księgi IV i V | księgi VIII-XI | księga XII | księga XIII | księga XIV-XVIII ]
A B C D G H I J K L M N P R S ¦ T U W Z
Nowe hasła (Mahabharata księgi VIII-XI) [hasła księgi I i II | księga III | księgi IV i V | księgi VI i VII | księga XII | księga XIII | księga XIV-XVIII ]
A B C D E G H I J K M N P R S ¦ T U W
Nowe hasła (Mahabharata księga XII) [hasła księgi I i II | księga III | księgi IV i V | księgi VI i VII | księgi VIII-XI | księga XIII | księga XIII-XVIII ]
A B C D E G H I J K L M N O P R S ¦ T U W Z
Nowe hasła (Mahabharata księga XIII) [hasła księgi I i II | księga III | księgi IV i V | księgi VI i VII | księgi VIII-XI | księgi XII | księga XIV-XVIII ]
A B C D G I K L M O P S ¦ T U W
Nowe hasła (Mahabharata księgi XIV-XVIII) [ hasła księgi I i II | księga III | księgi IV i V | księgi VI i VII | księgi VIII-XI | księgi XII | księga XIII ]
A B C D G I K L M O P S ¦ T U W